Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да готвим соята

Как да готвим соята

Соя и соево масло

Соята е здравословен продукт и се използва най-вече от вегетарианци, като замества месото в ястията. Всъщност соята може да се използва в най-различни гозби – основни ястия или в салати.

Салатата със соя е много вкусна. Слагате й сол, зехтин, лук, оцет, може също да я добавите към други зеленчуци. Единственото, което трябва да направите преди да започнете да приготвяте гозба или салата, е да я накиснете за 8 – 12 часа във вода, а после да я сварите. След като минат няколко часа, ще забележите, че соята е удвоила, дори утроила обема си.

Соята е бобова култура и понякога може да ви отнеме доста време, за да се свари, също както при боба. За по-бърз начин, можете да я сварите в тенджера под налягане. Докато се вари, може да добавите различни подправки или пък просто леко да я осолите.

След като вече е добре омекнала, с нея можете да си приготвите каквото пожелаете. Соята съдържа много голям процент протеини, мазнини и въглехидрати и съвсем успешно може да замести месото в повечето гозби – мусака, кебап, гювеч, сарми, пълнени чушки, пържоли.

Соево месо

Ако сте си купили соева смес за кайма, просто трябва да я накиснете, както е указано на пакетчето, след което можете да я приготвите по същия начин, по който си приготвяте ястието по принцип. Няма нищо по-различно в подправките или технологията освен накисването.

Много вкусни стават соевите пържоли, към които можете да си приготвите различни сосове по вашия вкус. Необходими са ви – мащерка, дафинов лист, риган, чубрица, ½ глава лук, 2 ч.ч вода, 1 ч.ч сол.

Всичко това се слага на котлона, за да заври, след което се добавят соевите шницели – постояват във водата с подправките около 5 минути. След това се отдръпват от котлона и се оставят да се накиснат поне час. По този начин омекват и придобиват аромата на подправките.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest