Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Да си осигурим баластни вещества без преяждане

Да си осигурим баластни вещества без преяждане

редакция:
DesislavaDesislava
Новак
217
Да си осигурим баластни вещества без преяждане

Баластни вещества или влакната са вещества, които помагат на нашите черва да функционират оптимално, като допринасят за редовното освобождаване от токсини.

Според специалистите, когато ви липсват баластни вещества в диетата ви, може да страдате от запек, дивертикулит и хемороиди. Дивертикулитът причинява възпаление на дебелото черво и се задълбочава от липсата на влакнести храни.

Хемороидите са вътрешни или външни възпалени вени, причинени от прекомерно напрягане на червата в дадени моменти. Те могат да бъдат свързани с липсата на храни, богати на фибри т.е. баластни вещества. Добавянето на баластни вещества във вашата диета ще ви помогне да поддържате по-здрави червата и да повишите цялостното си здраве.

Баластни вещества е термин, който се използва, за да опише фибрите, основната хранителна съставка за червата и здравето на храносмилателната система. Те се състоят от храни, които са на растителна основа. Според експертите фибрите минават през стомаха, тънките черва и дебелото черво относително хаотично. Двата вида на баластни вещества, необходими за здравето на храносмилателната система са разтворимите и неразтворимите фибри.

Разтворимите фибри

Баластни вещества

Разтворимите фибри се разтварят във вода и може да се намерят в много плодове, зърнени храни и бобови култури. Разтворимите фибри може да помогнат за предотвратяване на преяждането, сърдечните болести, като и за понижаване на холестерол. Съответно, въз основа на констатациите храните, които са с ниско съдържание на мазнини и високо съдържание на фибри, т.е. баластни вещества, са полезни за цялостното здраве на хората.

Според Американската асоциация за сърдечни заболявания овесът е с по-високо съдържание на разтворими фибри, отколкото другите зърнени култури, поради което се препоръчва за консумация и намаляване на риска от преяждане. Асоциацията препоръчва да се ядат ябълки, грах, цитрусови плодове, боб, ягоди, овесена каша, псилиум и ориз, за да увеличите приема на баластни вещества.

Неразтворими фибри

Баластни вещества источници

Баластните вещества под формата на неразтворими фибри може да ви накарат да се почувствате заситени по-бързо, така че е по-малко вероятно да преяждате, ако ги консумирате. Това може да доведе до намаляване на риска от затлъстяване и да допринесе за оптималното здраве на сърдечно-съдовата система.

Тъй като неразтворимите фибри увеличават изчистването на организма, те може да се ползват за облекчаване на запека, като помагат на храните, да се движат по-лесно през червата. Храни като пшенични трици, брюкселско зеле, зеле, карфиол, ядки и повечето зърна и пълнозърнести пшенични хлябове съдържат високи нива на неразтворими фибри.

Препоръки

Брюкселско зеле съдържа баластни вечества

Диетичните насоки на специалистите препоръчват яденето 14 г фибри на всеки 1000 консумирани калории. Опитайте се да добавите ядки в салата или да ядете сурови зеленчуци през целия ден, за да увеличите приема на фибри. Зеленчуковите и плодовите сокове съдържат фибри, но внимавайте за добавена захар и натрий, добавени към някои от тези напитки.

Диетолозите препоръчват да се ядат по 6-8 порции зърно, плодове и зеленчуци дневно за здравето на стомаха и червата. Приемът на фибри трябва да попада в границите на 25-35 г дневно в рамките на една здравословна диета.

Етикетирането на храни може да бъде в противоречие с това, което те действително съдържат. Храните за по-нисък холестерол трябва да съдържа най-малко 0.6 грама разтворими фибри, според Държавния университет в Колорадо. Яденето на сурови плодове и зеленчуци и избягване на преработени храни ще ви помогне да сте сигурни, че получавате препоръчваните количества баластни вещества в диетата си и не по-маловажното, че няма да преядете.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest