В Китай, от където произлизат, прасковите имат мистично значение и вещаят късмет, закрила и богатство. Първоначално те са отглеждани в Северен Китай в тревисти и ерозионни места.
Прасковите са символ на плодородие и любов. Те са възпроизведени в порцелан и ги възпяват в много стихове. Сладкиши, оформени като праскови се приготвят специално за рождени дни. Дори дървения материал от прасковените дървета се изработва като амулети.
Днес булките в Япония и Китай носят прасковени китки и прасковени цветове се използват при честването на Нова година. Веднъж открити, тези диви китайски праскови са били широко разпространени и развити в много сортове.
Римляните наричат прасковите "Персийски ябълки", като това наименование идва от факта, че Персия е държавата, която е внесла прасковите на Запад. Франция взема прасковите, във всичките им разновидности и им дава плодови женски наименования, асоциация на праскови и жените, която съществува и до днес, най - вероятно водена от тяхната красота.
Сред наименуваните сортове са Беле де Витри, Беле де Шевро и Тетон де Венус или „зърно от Венус”. Въпреки че Китай е на първо място в отглеждането на праскови, французите открили този метод самостоятелно, както и производителите в Монтройл, предградие в Париж, заявява, че това е тяхната тайна за отглеждане на най–добрите праскови. Луи XIV обичал праскови толкова много, че той давал пенсия на човек, който му донесе праскови.
Съществуват два основни вида праскови. Единият е праскова с трудно отделяща се костилка. Другият вид е праскова, чиято костилка лесно се отделя. Когато избирате праскови не обръщайте внимание на червените им части, а на тази част в близост до стеблото.
Състав на праскови
Прасковите имат изключително голямо количество витамин С. В една праскова се съдържат цели 90% от необходимата дневна доза от този витамин. Прасковите са богати на мед, желязо и каротин. В тях има голямо количество захари, от които преобладава захарозата. Количеството пектин в прасковите зависи от степента им на зрялост - в зелените количеството пектин е два пъти по-малко от това в зрелите праскови.
Прасковите са източници на витамин А, както и на С и Е. Те са добър източник на сила. Съдържат много фито химикали, които действат като антиоксиданти, които изчистват тялото от свободни радикали. Фито химикалите са опасни за здравата кожа и могат да бъде изхвърлени от организма, чрез излагане на слънце. Препоръчват се да бъдат изяждани по пет праскови на ден.
100 г праскови съдържат 1 г протеини, 39 калории, 8 г въглехидрати, 89 г вода, 0 г мазнини.
Ядките на прасковите съдържат горчиво масло, витамин В и много етерични масла, които намират приложение в медицината и хранително-вкусовата промишленост.
Избор и съхранение на праскови
Прасковите са чувствителни плодове. Те лесно се нараняват и трябва да се съхраняват внимателно. Ако те не са узрели, съхранявайте ги в хартиена торба, но не ги разполагайте една върху друга, тъй като може да се наранят. Ако са узрели, те могат да се съхраняват в хладилник до една седмица, в зависимост от това, колко са узрели. За да бъдат много сочни, трябва да ги държите на стайна температура и за да се насладите на аромат и вкус едновременно.
Заради бързината, с която се берат, консервираните праскови са свежи и хранителни и чрез тях можете да усетите вкуса на лятната, свежа праскова през цялата година. Купувайте само праскови, които да отговарят на строгите производствени и земеделски критерии. Днес консервираните праскови се съхраняват във вода, сок, сироп. Праскови, които се предлагат в много сладък сироп са по–сладки, имат повече захар и калории.
За да обелите прасковите, сложете няколко в телена кошница - от вид, използван за пържене и ги потопете в много голямо количество вряща вода. Оставете прасковите във врящата вода 3-5 минути. Извадете ги и ги разпръснете в студена вода. След това бланшираните праскови са готови да бъдат обелени.
Праскови в кулинарията
Прасковите са едни от най-вкусните и разпространени плодове, поради които намират широко приложение в кулинарията и по-специално - сладкарството. Използват се като украса на много торти и сладкиши, от тях се правят много кремове, сладка, конфитюри. Прасковата може да се консумира в прясно състояние, запечена на фурната с мед, със сладолед или плодова салата, съчетана с други плодове.
Любителите на по-екзотичната кухня могат да съчетаят праскови с шунка или студено печено пиле. Вкусен и бърз крем може да се направи с извара, йогурт, ванилия, желатин и пюрирани праскови.
С праскови може да си приготвите редица кулинарни изкушения - мъфини с праскови, прасковки, руло с праскови, сироп от праскови, сладкиш с праскови, тирамису с праскови, пестил от праскови, розички от праскови, пудинг от праскови, дайкири с праскови.
С хубави прасковки може да се насладите още на шарлота с праскови, семифредо с праскови, нектар от праскови, чийзкейк с праскови, боле с праскови, клафути с праскови.
Ползи от праскови
Прасковите имат високо съдържание на минерални соли, целулоза и ароматни вещества, което способства за отделянето на повече стомашни сокове, подобрявайки процесите на храносмилане.
Пресните праскови са особено подходящи за подобряване на чревните функции, действат положително върху жлъчката и черния дроб. Много са полезни за стимулиране на апетита и при запек.
Тъй като в прасковите има високо съдържание на калий, те са полезни за функциите на сърцето, а силният им диуретичен ефект ги прави неизменна част в диетите за укрепване на сърдечно-съдовата система.
Прасковите са полезни при анемия, заради високото си съдържание на желязо. Ликопенът и лутеинът в тях помагат за усилване на зрението. Понижават холестерола и предпазват от развитието на ракови заболявания.
Смята се, че прасковите са полезни при подагра, болни бъбреци, ревматизъм и предотвратяват процесите на гниене в стомашния тракт.
Прасковите имат свойството да възбуждат нервната система, а заради магнезият в тях, те подобряват емоционалното равновесие и намаляват стреса. Действат тонизиращо и като афродизиак.
Богатото съдържание на витамини от групата В помагат за правилното протичане на метаболитните процеси в организма. Витамините от тази група подпомагат психичните процеси, храносмилателната система, предпазват от безсъние, депресия и апатия.
Прасковите са изключително полезни за укрепване на имунната система. Високото съдържание на витамин С в тях повишава устойчивостта на организма към различни инфекции и външни дразнители.
Съдържанието на витамин Е в прасковите е много важно за поддържането на отлично женско здраве и правилното функциониране на женската репродуктивна система, както и регулирането на месечния цикъл. Витамин Е влияе отлично върху красотата и кожата, поради което е един от най-важните витамини в козметичната индустрия.
Вреди от праскови
Хората с установена алергия към прасковите в никакъв случай не бива да ги консумират, защото съществува реален здравословен риск за тях. Прасковите не са подходящ плод за хора, които страдат от захарен диабет, повишена киселинност в стомаха или твърде чести диарии.
По-чувствителните хора трябва да бъдат внимателни с консумацията на праскови, заради риска от алергии. Същото важи и за кърмачките, защото консумацията на праскови може да се отрази на бебето. Ако забележите, че детето има обрив или диария веднага изключете прасковите от менюто си.
Приложения на праскови
Прасковите са идеален плод за диети. Те са много нискокалорични - съдържат 44 Кcal в 100 г. Консумирането на 4 праскови дневно не само помага за свалянето на килограми, но същевременно обогатява менюто с редица полезни вещества.
В прасковите се съдържат елементи, които имат свойството да задържат влагата в кожата. По този начин те придават свежест на лицето и предотвратяват появата на бръчки. Прасковите влизат в състава на много козметични продукти именно поради тази причина. Плодовите киселини в прасковите отстраняват мъртвите клетки и изсветляват тена на кожата.
Прочетете също да пием сок от праскови, как се прави чай от праскови и за какво са полезни ядките на прасковите.
Коментари