Ликьорът е бил създаден преди осем века за лечебни цели. В състава му е имало предимно билки и плодове, които били оставени да киснат в чист спирт за няколко месеца. След това напитката се прецеждала и се разреждала с дестилирана вода. Добавяло се и мед.
И така, след няколко века ликьорът се превърнал в любимо питие както на простолюдието, така и на аристокрацията, а в края на ХVII век напитката била официално призната във всички кралски дворове.
Кралят Слънце на Франция Луи ХIV бил един от най-известните почитатели на ликьора. За златен век на напитката обаче се смята ХIХ век, когато били създадени марките, известни и до днес в целия свят – Curacao, Cointreau, Chartreuse, Grand Marnier, Galliano, Benedictine. Основни производители на ликьор тогава, са запазили първенството си и до днес - Франция и Италия.
Към днешна дата, рецептата за ликьор, се е променила значително. Вече се смесват различни плодове, кори на цитрусови плодове и билки. Оставят се да киснат в спирт от няколко часа до една седмица. Получената смес се прецежда и дестилира в специален уред, наречен patent still, като по време на този процес се избира само “сърцевината на напитката”. Към сърцевината се добавя рафинирана захар и чиста вода, която да понижи градусите. В Израел например, за основа на ликьора Sabra се използва кактусов спирт.
За приготвянето на ликьор могат да бъдат използвани всякакви плодове, но най-често се използват червените. Ягодата е почти задължителна съставка, често се срещат черно френско грозде, малини, вишна и черница. Важно влияние имат и етеричните масла.
В съвремието ни са познати три вида ликьори. Най-старите, чиято рецепта се държи в тайна и е известна само на избран кръг от хора; марковите ликьори, които се използват най-вече за коктейли и сладките ликьори кремове.
Ако искате да експериментирате, ето няколко полезни съвета за домашен ликьор.
Плодовете, от които да извлечем сок за ликьора, трябва да са добре узрели, захарта - чиста, а ракията - над 50 градуса и без дъх. Ако не разполагате с такава, използвайте медицински спирт.
Можете да отделите сока от плода по два начина:
- като изстискате или пресовате плода, а полученият сок оставите да ферментира. Накрая трябва да добавите спирта и захарта във вид на захарен сироп.
- като залеете плодовете със сироп или спирт. Поставете дребните плодове цели в буркани или бутилки и ги залейте със спирт или ракия, добавете и определеното количество захар. Затворете бутилките и ги съхранявайте на стайна температура за около месец, месец и половина. Ако плодовете са по-едри, можете да ги настържете или нарежете на парченца.
Ликьор от вишни
Ще са ви нужни 2 килограма добре узрели вишни, 1 килограм захар, 1 литър 50-градусова ракия без дъх или медицински спирт. По желание можете да добавите карамфил, канела на пръчки и 1 индийско орехче. Задължително сложете няколко вишневи листа.
Начин на приготвяне:
Измийте и изчистете вишните, поставете ги в буркани или бутилки с широко гърло и ги посипете със захар. Прибавете ароматите, за да сес меси захарта с ароматите, разклатете енергично. Затворете буркана с марля и го поставете на слънце за около седмица. Накрая залейте с ракията. След около месец, месец и половина, прецедете ликьора и го налейте в бутилки.
Ликьори се правят не само от плодове, ето една рецепта за вкусен яйчен ликьор.
Яйчен ликьор
Ще ви трябват 3 жълтъка, 200 милилитра водка, 4 супени лъжици захар, 2 чаени чаши прясно мляко, 1 чаена чаша течна подсладена сметана, половин шушулка ванилия и щипка индийско орехче.
Начин на приготвяне:
С миксер разбъркайте жълтъците и захарта докато побелеят. Добавете половин чаена чаша сметана и се поставете на водна баня. Разбъркайте сместа непрекъснато, докато кремът не започне да се сгъстява. Много внимавайте, жълтъчната смес не трябва да заври, защото ще се получат бъркани яйца!
В отделен съд загрейте останалата сметана, млякото и зрънцата от ванилията докато почти кипнат. Докато бъркате непрекъснато, по малко добавете млечната смес към топлите жълтъци.
Накрая оставете да се охлади леко и добавете водката и индийското орехче.
Ликьорът се консумира топъл, а особено в зимните месеци се превръща в удоволствие за всички сетива.
Коментари