Камутът представлява древноегипетско жито, открито в египетските пирамиди, което има история, датираща преди 3000 години. Вярва се, че този сорт носи древното египетско наименование за пшеница – „камут“. На трапезата на американците камутът се появява едва през 1980 година, а в България все още не е особено популярен.
Зърната на камут наподобяват тези на пшеницата, но са 2-3 пъти по-големи от нейните. Предимствата на камута пред пшеницата са редица, затова този древен сорт набира все по-голяма популярност сред любителите на здравословното хранене.
Състав на камут
Камутът има приблизително 40% по-високо съдържание на протеини от обикновената пшеница. В него се съдържат високо количество аминокиселини, липиди и фибри.
Камутът е богат на калий, магнезий, желязо, фосфор, цинк, манган, селен, витамин В1, витамин В6, витамин Е. Камутът се отличава сред останалите зърнени култури с ниското си съдържание на глутен. Древната пшеница съдържа 16 аминокиселини и е по-богата на витамини от пшеницата.
100 г суров камут съдържат 337 калории, 70 г въглехидрати, 2 г мазнини, 9 г баластни вещества, 15 г протеини, 6 мг натрий.
Избор и съхранение на камут
Както споменахме, камут не е особено популярен в нашата страна. Поради тази причина той не се среща във всички магазини, а само в специализираните и био магазините.
500 г камут струват около 6 лв., като върху етикета трябва да са ясно упоменати производител и срок на годност. Камутът се съхранява в сухи и проветриви помещения, далеч от директна слънчева светлина.
Камут в кулинарията
Препоръчва се камут да се накисне за една нощ преди кулинарна обработка. Камутът се сварява във вода, като съотношението е 1:4. Вари се за около 40 минути. Ако не се накисне, предварително времето за варене се увеличава до 45-50 минути.
От камута се приготвят пълнозърнесто брашно, което, от своя страна, е подходящо за направата на паста, бисквити, хляб, курабийки, бисквити и др.
Брашното от камут може да се комбинира с други брашна /например камут и пшеница в съотношение 1:3/. Най-добре се комбинира с брашно от овес, спелта, ечемик, пшеница. Самостоятелно от камута не може да се приготвя качествено брашно, най-добре е да се комбинира с други видове брашно.
Свареният и охладен камут е чудесен компонент на различни здравословни салати.
Идеална закуска е свареният камут с масло и сирене.
Камутът е подходящ за покълване. Като цяло зърната камут могат да се приготвят като ориз – да се добавят към салати и супи, да се използват вместо зърнена закуска.
Подходящ е за добавка към зеленчукови ястия, като е необходимо да се свари предварително. От камут могат да се приготвят сладкиши и торти със златист цвят и хубав маслен вкус.
Ползи от камут
Съдържанието на глутен в камут е сравнително по-малко от това в пшеницата. Това го прави подходящ за консумация от хора с глутенова непоносимост, но въпреки всичко се препоръчва консултацията с лекар преди това.
За разлика от повечето зърнени храни, камутът е с ниска степен на окисляване, поради което запазва голяма част от хранителните си качества дори след смилане и термична обработка.
Смята се, че камут намалява риска от развитието на диабет 2 тип и сърдечно-съдови заболявания. Резултатите от някои нови изследвания показват, че консумацията на камут намалява възможността от развитие на рак.
Камутът подобрява дейността на храносмилателната система и е подходящ за консумация от хора, които искат да намалят и контролират своето тегло. Стимулира обмяната на веществата. Консумацията на камут осигурява на организма достатъчно количество енергия. Древната пшеница е лесна за храносмилане.
Камутът има отлични антиоксидантни свойства заради високото съдържание на селен. Камутът не е генномодифициран, а първоначалните му свойства са запазени подобрявани години наред. Подходящ е за консумация от деца над 1-годишна възраст.
Коментари