Gotvach.bg»Статии»Какво да сготвя»Здравословни рецепти с камут

Здравословни рецепти с камут

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k
Рецепти с камут

Камутът е житна култура, известна още от времето на Древен Египет. Днес отново добива популярност, защото не съдържа глутен и има отлични хранителни качества. Камутът е вкусен и си подхожда най-вече със зеленчуци и варива.

Зърната на камута са два пъти по-големи от тези на пшеница. Те се откриват в продукти като хляб, зърнени закуски, макарони, фиде, напитки с екстракт от зърнени растения, бисквити, крекери и бира. Смлени пък намират приложение под формата на брашно.

В древната зърнена култура се съдържат високи нива на протеини, селен, цинк и магнезий. Приемът ѝ снабдява тялото с голяма доза енергия. При мелене и преработка обаче камутът губи част от полезните си свойства.

Ето няколко здравословни рецепти с камут:

Крекери с камут

Камут

Необходими продукти: 200 г камут, 5-6 сушени домати, 1 ч.л. морска сол. 30 г ленено семе, 30 г сусам, 30 г белено конопено семе, 30 г накиснато слънчогледово семе, 1 глава чесън, 1 ч.л. босилек

Начин на приготвяне: Камутът се оставя за няколко дни да покълне. Сушените домати и лененото семе се накисват за няколко часа. Слънчогледът се накисва за няколко дни.

Камутът се разбива заедно с малко сол в блендер. Добавят се накиснатите сушени домати, след което и слънчогледът (добре измит и отцеден), чесънът и босилекът. Разбиват се на средна мощност. При нужда се прибавя малко зехтин.

Към полученото се прибавят сусамът, лененото и конопено семе. Разбъркват се с вилица. Сместа се разстила върху хартия за печене, около 0.5 см - 1 см. Крекерите са готови, когато са напълно изсушени.

Ашуре с камут

Необходими продукти: 1 ч.ч. камут, 1 ч.ч. лимец, ½ ч.ч. киноа, ½ ч.ч. амарант, ½ ч.ч. сварен нахут, 100 г стафиди, 200 г сушени смокини, 200 г сушени кайсии, 1 с. л. настъргана кора от портокал, 1½ ч.ч. кафява захар, 400 мл кокосово или прясно мляко, 3 с.л. розова вода

Начин на приготвяне: Лимецът и камутът се заливат с 5 ч.ч. вода. Слагат се на огъня и след като заврат, се свалят от огъня и се оставят през нощта във водата.

На следващият ден към тях се прибавят амарантът и киноата. Слагат се да се варят на тих огън около 20 минути. При нужда се добавя още вода.

През това време сушените плодове се нарязват на ситно. Към готовите, сварени зърна, се прибавят нахутът, портокаловата кора, млякото и захарта. Оставят се около 15 минути на тих огън, до получаването на рядък крем. Накрая се добавят сушените плодове.

Полученото се сваля от огъня и в него се добавя и розовата вода. Ашурето се разпределя в купички. Оставя се за 5-6 часа да стегне, след което може да се поднесе.

Спанак с камут и зеленчуци

Необходими продукти: 300 г пресен спанак, 2/3 ч.ч. камут, 1 морков, 1 червена чушка, 1-2 скилидки див чесън, 1 кубче зеленчуков биобульон, черен пипер, сол, 2 с.л. олио от гроздови семена

Начин на приготвяне: Камутът се накисва в хладка вода за една нощ. На следващия ден се залива с вода в съотношение 1:5 и се вари около 45 минути.

Спанакът се накъсва с ръце. Задушава се в предварително загряното олио от гроздови семки. Добавят се нарязаните на дребно морков и чушка, както и чесънът. Подправя се със сол и пипер на вкус.

Към сварените зеленчуци се добавят свареният камут и разтвореният в 1 ч.ч. бульон. Оставя се да ври на котлона, докато бульонът се редуцира.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest