Почти всяко месо, особено ако е на големи парчета, изисква допълнителна първична кулинарна обработка. В това число се включват процедури, като начукване, паниране, шпиковане, бордиране, сухо и мокро мариноване.
Всеки, наричащ себе си кулинар, неминуемо трябва да познава из основи тези процедури, както и тънкостите при прилагането им.
Шпиковането на месо представлява пробождане и овкусяване на различни меса със сланина, бекон, зеленчуци или др. Процедурата се извършва със специален прибор – куха игла.
Другият вариант е върху месото да се направи малък разрез, в който се поставя чесън, подправки и т.н. Ако месото е сухо или бяло пък, то то се шпикова с по-мазно месо - бекон, сланина или се пълни с късчета масло.
Когато месото се шпикова с куха игла, продуктът, с който ще се шпикова, се нарязва тънки и дълги ивици и се вкарват в кухината на иглата. При вкарване в месото избрания продукт остава в месото и се показва на повърхността.
При шпиковането чрез направата на разрези пък то това става с остър нож. Правят се разрези и в тях се поставят малки парченца сланина, бекон, зеленчуци и др.
Най-често обаче се прави шпиковане чрез набождане. То се извършва с помощта на загладена пръчица или шило по дължината на мускулните влакна.
Ето една типична рецепта за шпиковано месо. На мястото на свинското можете да изберете което и да е месо.
Шпиковано свинско
Необходими продукти: 800 г свински шол, 1 морков, 1 глава лук, олио
Начин на приготвяне: Месото се пробива с остър нож, като му се правят множество дупки. В тях се поставят резени лук, морков и чесън. Така приготвеното месо се запържва от всички страни в тиган, с малко количество олио.
След като е добре запържено, месото се поставя в глинен съд с мазнината от пърженето, и продължава да се пече още 40 мин. Сервира се нарязано на филийки.
Забележка: Шпикова се само месо, като цяло бутче или плешка например. Ако месото е нарязано на порции, то не се шпикова, тъй като лесно може да се овкуси и без тази процедура.
Научи също как се запечатва месото.
Коментари