Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»Плодовите сокове вдигат кръвното

Плодовите сокове вдигат кръвното

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Плодови Сокове

На вниманието на потребителите търговската мрежа предлага общо три вида плодови сокове. Първите са т.нар. фрешове, които са 100% чисти пастьоризирани или както още ги наричат, пресни сокове.

Те се произвеждат на плодова основа и нектари от плодове. Концентрирани или не, те са абсолютно натурални, тъй като се получават направо от плода. В тях няма консерванти и оцветители.

Плодовите нектари са вторият вид плодови сокове на пазара. В тях сокът е по-малко, а вкусът – значително по-кисел. Най-често се правят от сливи, кайсии, круши или касис. В тях има от 25 до 50 % месеста маса от плода, пасирана и разредена с подсладена вода.

Третият вид са плодовите напитки, в които се съдържат едва 10-20% екстракт от плода. Те са най-популярни поради ниската си цена. Останалото в състава им са вода, захар, изкуствени аромати и консерванти.

Ново изследване, проведено от учените от Технологичния университет в Суинбърн, Австралия, установи реален риск при консумацията на плодови сокове, а именно - високото кръвно.

Сок

То е гарантирано при хора, приемащи регулярно плодови сокове. Интересното е, че дори само една чаша на ден може да доведе до криза и да доведе до различни проблеми, като сърдечен удар или ангина.

Доктор Матю Пейс, ръководител на изследването обяснява, че макар в плодовите сокове да се съдържат жизненоважни витамини, те често съдържат и високи количества захар, в комбинация с минимално количество фибри.

Именно подобна дневна доза сок може да засили приема на захар. По този начин се изострят хипертонията и сърдечно-съдовите заболявания. Освен това се приема, че именно плодовите сокове имат най-голям принос за затлъстяването и случаите на диабет във Великобритания.

В едва 250 милилитра сок се съдържат 115 калории. Това се равнява на 7 супени лъжици захар. За сравнение в кенче "Кока-кола" се съдържат 139 калории.

Мнението на специалистите е, че именно плодовите сокове са виновниците и за изключително лошото състояние на зъбите при децата. Едно на всеки осем деца в развитите страни, включително и у нас, има кариес още на 3-годишна възраст.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest