У нас, както и в много държави по света, сготвеният език е деликатес. Приготвянето му обаче звучи доста трудоемко и дори страшно. Поради това домакините рядко се заемат да приготвят рецепта с телешки/говежди език.
Всъщност, за да си приготвите език у дома изобщо не е трудно. Необходими са ви единствено малко време и няколко хитринки.
Езикът става изключително вкусен и крехък, стига да заложите на правилната рецепта. И въпреки че на витрината в месарницата да не изглежда особено приятно, това е сред най-добрите парчета месо.
За да стане езикът, задължително се сварява предварително. Това е основното му приготвяне. Най-добре е да заложите на тенджера под налягане. В нея той ще е готов за около 30 минути. Ако ли не, в обикновена тенджера също може, но времето за варене ще е повече.
Когато езикът е сварен, с него могат да се приготвят всякакви рецепти. Единственото, което трябва да направите, е да го обелите. След това може да се влага в редица рецепти или просто да се сервира изстуден или горещ и полят с масло. Изборът е ваш.
Телешки/говежди език
Необходими продукти: 1.5 кг телешки/говежди език, 1/4 ч.ч. оцет, сол, 1 глава лук, 2-3 зърна черен пипер, 2 дафинови листа, 3 скилидки чесън.
Начин на приготвяне: Езикът натърква със смес от 1/4 ч.ч. оцет и сол, след което се измива добре. Поставя се в голяма тенджера и се покрива с вода. Добавят му се наситненият лук, пресованият чесън, черният пипер на зърна и дафиновите листа. Полученото се слага на котлона. След като заври се намалява до средна към ниска температура. Оставя се да ври за около 3 часа под капак.
Езикът се вари докато не порозовее, или около час за всеки 500 г. Проверява се с нож. Ако дебелата му част минава съвсем лесно през него, значи е готов.
Подобно е приготвянето в тенджера под налягане. Различава се само по количеството вода. Когато тенджерата започне да съска, температурата се намалява до ниска към средна. Така се оставя още 25-30 минути. След това тенджерата се маха от котлона и се оставя да поизстине, преди да я отворите.
Когато е готов, езикът се вади от тенджерата и се оставя да изстине. Когато стане годен за пипане, се обелва. Трябва да е още топъл, тъй като студения език е много труден за белене.
След като отстраните обвивката му, се нарязва диагонално срещу жилите на парчета с дебелина малко над 1 см.
Коментари