Мисото е традиционна японска подправка, която се радва на голяма популярност в света на вегетарианците. Тя се приготвя от ферментирал ориз, ечемик или соя, накиснати във вода, сол, в комбинация с традиционна японска гъба. Всички съставки отлежават в кедрова бъчва за около 3 години.
Мисото е богато на протеини, витамин К, минералите магнезий и цинк, изофлавони, сапонини и живи ензими. Гъбите, които се използват за процеса на ферментация, синтезират изключително ценния витамин В12, който се среща предимно в животинските продукти. Съвсем малко количество мисо може да осигури дневната доза цинк, манган и мед.
Обикновено мисото е солено, но неговите вкус и аромат зависят от съставките и процеса на ферментация. В различните си разновидности то може да бъде солено, сладко, със земен, плодов или пикантен вкус.
Други важни променливи, които допринасят за вкуса, са температурата, продължителността на ферментация, съдържанието на сол и съдът, в който се извършва ферментацията. Най-популярните видове мисо са:
1. Широмисо (бяло мисо)
Цветът на храната се дължи на голямото количество ориз Коджи в нея. Има сладък вкус и бързо ферментира, само за няколко седмици. Отличава се с най-високо съдържание на въглехидрати. Точно този вид мисо е основа и на прочутата японска супа. За тази супа казват, че е закуската на всеки здрав японец, а верните ѝ ценители я пият най-малко по два пъти на ден. В миналото е била любимо ястие на императорския двор и оттогава се пазят множество рецепти за приготвянето ѝ.
2. Акамисо (червено мисо)
Този вид се приготвя от ориз, ечемик или соя, а процесът му на ферментация продължава средно 3 години. Разбира се, червеният цвят на акамисо варира в различни нюанси, в зависимост от района, в който е приготвен. В Токио червеното мисо всъщност е кафяво. Този сорт съдържа най-високите нива на протеин, което го прави и идеален начин вегетарианците да снабдяват организма си с протеин.
3. Ауаземисо (смесено)
Съставките на този вид в различните рецепти за мисо могат да са най-разнообразни миксове от соеви зърна, ориз, ечемик, елда, просо, ръж, пшеница, конопено семе и др. В световен мащаб са се появили и такива, направени от нахут, царевица, киноа, но те са по-характерни за други страни, производители на мисо подправката.
Коментари