Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Съвети при готвене без мазнина

Съвети при готвене без мазнина

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k
Готвене

Всеки знае, че прекалената консумация на мазнини се отразява пагубно както на фигурата, така и на здравето. Въпреки това, повечето хора са свикнали да готвят с много мазнина, като считат, че без нея ястието няма да е вкусно. Това е заблуда, която може да преборите само с няколко трика. Ето как:

Лукът, чесънът, гъбите и останалите храни от този тип могат успешно да се задушават в растителен бульон, а не в олио. Друг вариант е задушаването в сух тиган – става по-вкусно, отколкото предполагате.

Препечените филийки стават наистина невероятни, намазани с конфитюр. Не е нужно да са намазани с масло или маргарин, особено ако хлябът е наистина хубав.

Един от най-полезните и вкусни начини за приготвяне на зеленчуците не е пърженето, а задушаването на пара. По този начин те остават свежи и запазват аромата си.

Вместо да подправяте салатите с олио, използвайте оризов оцет или други версии на оцета, богати на мазнини. Дори малко лимонов сок върху зелените зеленчуци също върши работа.

Обърнете внимание в магазините за хранителни стоки на десетките дресинги и сосове, които не съдържат мазнини. И най-добре изберете тях.

Здравословно Готвене

Дори да не готвите, а само да пазарувате, избягвайте пържените в мазнина храна. Такива са пържените картофи, картофеният чипс, както и всички подобни храни. Те съдържат в състава си скрити мазнини. Най-добрият вариант за тяхното приготвяне, е печенето.

Полуготови продукти, особено замразените, също съдържат в състава си мазнини. Когато ги подбирате, заложете на тези с по-малко от 3 г мазнини на порция.

Подправките компенсират олиото. Освен традиционните сол и пипер, пазарът ни предлага голямо разнообразие от подправки, които могат да обогатят ястията ни. Дори да готвите с минимално количество мазнина, това по никакъв начин няма да се забележи, ако щедро експериментирате с тях.

При сотиране и задушаване, мазнината се заменя с пилешки бульон или бяло вино. Въпреки това, в бульона също има мазнина. За да я премахнете, загрейте течността. Когато се нагорещи, мазнината изплува отгоре. Премахнете я с лъжица.

Ако все пак обичате мазнината за готвене, то поне залагайте на зехтин.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

4.3
52
40
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Анонимен
Лидия - Гери
Лидия - Гери
Интересна статия, но едва ли бих спряла да използвам мазнина или да я замествам с други продукти .
15.03.2016 16:24
2