В последните години светът сякаш полудя и започна да вижда вредящи за здравето ефекти в почти всичко. Разбира се, с изключение на истински вманиачените хора на тема здравословното хранене, донякъде притесненията на повечето от нас са оправдани.
Съвременната хранителна индустрия е готова на почти всичко, когато крайният резултат е бърза и лесна печалба. От тази масова истерия не бе пощаден и хлябът. Буквално милиони хора в последните 30 години развиха глутенова чувствителност.
Движението срещу този основен протеин в зърнените храни като пшеница, ръж, ечемик и овес бързо доби невиждани размери. Редица популярни личности се обявиха, че имат непоносимост към него.
Последни изследвания, целящи поне малко да отрезвят отричащите хляба, сочат, че чувствителността към глутен може да не съществува.
Въз основа на свои дългогодишни изследвания австралийският професор по гастроентерология в Мелбърнския медицински университет Питър Гибсън твърди, че хората реагират на съвременния хляб, но това няма нищо общо с глутена.
Според проучванията му това раздразнение е реакция на ензимите, добавяни при печенето, и особено на алфа-амилазата, която разгражда скорбялата в хляба на захари (процес, наречен хидролиза), по-лесно усвоявани от тялото.
След няколко мащабни проучвания, в които взели участие близо седем хиляди човека, ученът е успял да докаже, че не глутенът, а комплексните въглехидрати, колективно известни като ФОДМП (ферментируеми олигозахариди, дизахариди, монозахариди и полиоли) са виновни за непоносимостта към хляба.
В последното от редицата си изследвания Гибсън подложил 320 свои сънародници, твърдящи, че имат чувствителност към глутен на диета без съдържание на ФОДМП. Всичките показали подобрение на своите симптоми само 2 седмици след започването на хранителния режим.
Близо 20 милиона американци казват, че са чувствителни към глутена. Наши проучвания показват, че цели 9 процента от австралийците имат същия проблем.
Каквото и да става, то се дължи на съвременните практики за производство на стандартния самун хляб – това поне изглежда ясно, казва в заключение на изследванията си Гибсън.
Коментари