Богат на антиоксиданти лилав хляб се разгражда с 20 процента по-бавно от обикновения бял хляб и според първите изследвания естествените съставки в него предпазват от ракови заболявания.
Създалият на новия суперхляб е професор Жу Вейбиао, изследовател на хранителните вещества към Националния университет в Сингапур.
Той е забелязал, че рядко хората избягват хляба, но всяко едно от последните проучвания открива в белия хляб заплаха от затлъстяване и повишаване на нивата на кръвната захар, понеже се преработва прекалено бързо.
Затова професор Жу решава да създаде по-здравословна алтернатива на белия хляб – лилав хляб, който е богат на антиоксиданти. Заради тях хлябът се разгражда по-бавно, а и антиоксисантите са смятани за естествения враг на раковите заболявания.
Съвсем скоро лилавият хляб може да се окаже първата тестена суперхрана в света.
Въпреки че хлябът е един от основните хранителни продукти, ползата от редовната му консумация редовно бе поставяна под въпрос. Основната причина за това е високият гликемичен индекс, дължащ се на бързата му преработка от организма.
Задачата беше да проверим дали формулата на хляба може да се промени, без да се променя неговата естествена мека структура, която хората толкова обичат, казва професор Жу.
Тогава той решава да извлече антоцианини от черния ориз - веществата, които дават на зърното прочутите му антиоксидантни качества, и да ги внедри в своя хляб, без да използва нишестето от ориза.
Добавянето им към хляба ги оцветило в лилаво, а химичната реакция с ензимите на нишестето забавила скоростта на преработването му с 20%. Експериментите показали, че полезните ензими се запазват дори когато хлябът се пече на 200 градуса по Целзий.
След като става ясно, че лилавият хляб е по-здравословен от белия, се появява и въпросът дали е и по-нискокалоричен.
Създателят му казва, че с лилавия хляб приемаме същото количество нишесте, както от бялото пшеничено брашно, което прави хранителната му стойност с белия хляб една и съща.
Засега лилавият хляб не се предлага в търговската мрежа, но професор Жу казва, че води преговори с няколко производители, които са се вдъхновили от нестандартното му мислене.
Човек от Южна Африка дори му предложил да вложи антоцианини и в шоколада, за да провери дали ефектът ще се повтори.
Коментари