Сиренето - продукт, който използваме всеки ден на закуска, обяд или вечеря, използваме го при приготвянето на сандвичи, основни ястия, супи, салати, та дори и в десертите.
За произхода на сиренето се носят много легенди. Една от тях гласи как в една ранна сутрин арабски търговец с името Канан тръгнал на далечен път през пустинята, той взел със себе си малко храна и мляко, което сложил в традиционен номадски съд (изсушен овчи стомах). Привечер търговецът спрял и рекъл да утоли жаждата си с мляко, вместо мляко обаче от меха потекла жълта течност, а на дъното му имало бяла гъста смес, това било първото сирене според тази легенда.
Технологията на правене, начинът на съхранение и видът на сирената са далеч по-различни от тези, които са били в древността. В някои страни правенето на сирене се е превърнало в национална гордост, такива страни са Италия, Швейцария, Франция, Дания, Холандия, във всяка област и провинция се произвеждат стотици видове сирена, които се различават по вид, вкус и аромат.
Сирената се класифицират в няколко различни групи: Според вида на млякото: краве, овче, козе, биволско или смес от млека. В някои арабски държави се прави сирене от камилско мляко, а Финландското сирене Илвас е единственото по рода си - то се прави от мляко от лос.
Сирената се определят и от твърдостта: колкото по-узряло е едно сирене, толкова по-твърдо е то.
Пресни сирена - те са с висок процент на вода, не могат да узреят и не могат да се съхраняват дълго време. Такива сирена са бялото сирене фета, изварата и сметановите сирена. Белите български сирена също спадат в тази категория.
Меки сирена - тези сирена узряват за съвсем кратко време и имат мажеща се консистенция: Камамбер, Бри и т.н.
Полутвърди сирена - характерни са с еластичност и лесно могат да се нарежат на филийки: Рокфор, Гауда
Твърди сирена - повечето от тях не могат да се нарежат на тънки резени, в повечето случаи се натрошават или стържат: Пармиджано Реджано, Грана Падано и др.
Сервиране на сирената
Най-красивият вид за поднасяна на сирената е върху красива дъска, те се подреждат по часовниковата стрелка, като първо се слага най-мекото сирене и то стои на числото 6, след това е сиренето с по-изразен аромат, а накрая е най-пикантното сирене, подреждат се на разстояние едно от друго, за да не се смесват ароматите, добавят се ядки и плодове според вида на сирената, орехите и бадемите са подходящи за по-мазните сирена, гроздето и крушите подхождат на деликатните меки сирена.
Съчетаване на сирената с вино
Обикновено за повечето хора сиренето върви ръка за ръка с виното, както солта с пипера или рибата с пържените картофи, шопската салата с ракията. Но не всяко вино пасва на всяко сирене.
По-пикантните сирена изискват по-силно вино, сирената със сладникав вкус не се съчетават със свежи вина, колкото по-узряло е едно сирене, толкова по отлежало вино му подхожда.
Коментари