През последните няколко години стана много модерно и актуално да си имаме хлебопекарна вкъщи и да се наслаждаваме на прясно изпечен хляб, без никакви усилия.
Ако обаче току що сме се сдобили с нея, ще ни трябват няколко важни съвета и напътствия, като за начинаещи в приготвянето на домашен хляб в този уред. Ето ги и тях:
1. Мерки и теглилки: Тук съветът е да се сдобием в електронна везна, която ще ни бъде в голяма помощ за стриктното спазване на мерките от рецептите. За да получим желания резултат не трябва да променяме по никакъв начин рецептите написани по книгите. Така че отделете част от бюджета за тази придобивка, за да не се разочаровате от първия приготвен хляб.
2. Водата: Водата трябва да е топла, но да не е повече от 40 градуса. Трябва да се внимава, защото ако е прекалено гореща рискуваме маята да се разтвори прекалено много и да я убием, в преносен смисъл. Никога не трябва да добавяме повече вода или други течности, от колкото е написано точно в рецептата.
3. Маята: Тук повечето си задават коя мая е по-добре да се използва - суха или жива? Препоръчително е да се използва жива мая. Живата мая трябва да се разбърка с малко топла вода и захар, тъй като по този начин я съживяваме и си гарантираме страхотно бухнал хляб на финала. Добре е да се запасим със суха, тя е доста трайна и винаги ще спаси положението.
4. Брашното: Важно е брашното да е висококачествено. Ако сте привърженици на черния хляб е добре да знаете, че то не бухва така добре, както бялото. Тук съвета е да смесят двата вида брашно. Добре е и да пресяваме винаги брашното преди да го добавим, така то се обогатява с кислород и хлябът ще получава по-пухкав.
5. Правилна последователност: поредността на поставянето на нужните продукти в контейнера на хлебопекарната е изключително важна. Основното правило тук, е че първо се слагат течните продукти и след това сухите.
След като хлябът се е изпекъл не трябва да го оставяме в казанчето, извадете го и така той ще има приятна и хрупкава коричка.
За по-интересен вкус може да се добавят различни семена и ядки, сушени домати, маслини и т.н. Има най-различни и разнообразни рецепти. Тези добавки, обаче трябва да са добре подсушени преди да ги поставим, за да не намокрят брашното и да му попречат да бухне както трябва.
Не трябва да се притесняваме да експериментираме, освен добър вкус на трапезата, този удобен уред ще ни донесе удоволствие на менюто за цялото семейство.
Коментари