С някои прости корекции във всекидневното меню здравето и младостта могат да се съхранят за дълго. Ако спазвате предложените по-нататък съвети за здраве, само след няколко месеца ще забележите положителните резултати - ще изглеждате по-добре и ще бъдете по-здрави.
1. Яжте по 600-1200 г плодове и зеленчуци дневно
Избирайте плодове и зеленчуци от различни видове и с различен цвят. Всеки ден изяждайте поне по една голяма порция салата.
Защо е важно това: Плодовете и зеленчуците предпазват от сърдечносъдови заболявания, които са на първо място сред причините за смърт при жените. Освен това те съдържат голямо количество витамини, минерали и други биологично активни вещества, забавящи процесите на стареене в организма.
2. Яжте повече пълнозърнести продукти
Колкото по-малко бял хляб, корнфлейкс и шлифован ориз, толкова по-добре! Заместете ги с черен пълнозърнест хляб, качествени макарони от твърда пшеница, кафяв ориз и овесени ядки. Нуждата от такива продукти е около 500 г дневно.
Защо е важно това: нерафинираните зърнени храни съдържат голямо количество сложни въглехидрати, които са ценен източник на енергия.
3. Яжте най-малко по 200-300 г риба и морски храни седмично
Старайте се максимално да разнообразите менюто си, като опитвате различни видове риба и морски дарове.
Защо е важно това: Рибата и морските храни съдържат ненаситени мастни киселини омега-3, необходими за здраво сърце и съдове, както и витамини, забавящи процесите на стареене.
4. Яжте всеки ден по 150 г продукти, богати на протеини
Става дума за пилешко и пуешко месо, яйца, бобови храни, извара и не много мазни сирена. Ако се занимавате активно със спорт или фитнес, организмът ви се нуждае от повече белтъци - по 1.2-1.5 г на килограм тегло дневно.
Защо е важно това: Белтъчините са необходими за растежа и здравината на мускулите и костите. Колкото по-възрастен е човек, толкова повече се нуждае от тях.
5. Яжте ядки
Изяждайте всеки ден по една малка шепа различни ядки или ги добавяйте към зеленчуковите и плодовите салати или към други ястия.
Защо е важно това: Ядките съдържат големи количества антиоксиданти, преди всичко витамин Е и ненаситени мастни киселини.
6. Консумирайте редовно прясно и кисело мляко
Необходим е около половин литър мляко дневно. Избирайте кисело мляко с бифидобактерии.
Защо е важно това: Млякото и неговите производни са отличен източник на лесноусвоими белтъчини. За предпочитане са продуктите с ниска и средна масленост.
7. Пийте най-малко по две чаши зелен чай дневно
Същевременно е добре кафето и черният чай да се ограничат.
Защо е важно това: Зеленият чай е шампион по съдържание на катехини, които “консервират” тялото, като забавят процесите на стареене.
8. Пийте плодови коктейли
Изпивайте всеки ден по една чаша прясно приготвени плодови и плодово-млечни коктейли.
Защо е важно това: Плодовете, особено дребните летни плодове - малини, ягоди, къпини, боровинки, касис, вишни, череши и др., крият съкровищница от антиоксиданти, които неутрализират вредата от свободните радикали в организма.
9. Яжте по-малко червено месо
Това се отнася особено за свинското, говеждото и овнешкото. Нормата е не повече от 500 г седмично.
Защо е важно това: Ако се консумират прекалено често и в големи количества, тези видове месо повишават риска от развитие на злокачествени новообразувания.
10. Колкото по-малко преработени месни продукти, толкова по-добре
Готовите пастети, саламите и пушените колбаси са истински склад на всевъзможни консерванти и подобрители на вкуса, а освен това съдържат прекалено много сол.
Защо е важно това?
Консервиращите добавки са потенциални канцерогени, а многото сол в саламите и другите колбаси може да провокира повишаване на кръвното налягане.
Коментари