Вино
Когато правите вино вкъщи, трябва да измерите захарния градус на ширата, която сте получили. Обикновено това става със захаромер – не много точно, но достатъчно за домашни условия. По-прецизното измерване е с рефрактометър – уреди, които вече се предлагат на достъпни цени главно в магазините за електроника.
За да коригирате захарния градус до желаната стойност или пък за да допълните бурето, ви е необходим захарен сироп. Ето една формула, по която да го направите:
a.b/(100 – b )=x, където
а – количество вода в килограми или литри
b –желан захарен процент
x – количество захар в килограми.
Прочети също защо се газира виното и как се избистря виното.
Ракия
Когато сте сварили ракията и тя е престояла известно време в голям съд, измервате спиртния градус. Това става със спиртомер – домашен или лабораторен, или отново с рефрактометър. Ракията, както и измервателният уред трябва да имат температура 20 градуса.
За да получите желания от вас градус, трябва да долеете дестилирана вода. Но внимателно - техническата дестилирана вода може да има мирис, затова по-добре добавете вода за пиене получена чрез обратна осмоза – предлага се в магазините.
Ето формулата за количеството вода:
c. ( a/b -1 )=x, където
a – начални градуси
b – желани градуси
c – количество ракия в литри
x – необходимо количество вода в литри.
Научи също как се разрежда ракията и колко захар се слага в ракията.
Туршия
Когато правите туршия или кисело зеле, ви е необходима солена саламура. Получавате я със смесването на вода и сол, но внимание - количествата вода и сол трябва да са в килограми, а не в чаши или други мерни единици. Освен това имайте предвид, че различните видове сол имат различна соленост.
Можете да смятате по формулата:
a.b/ ( 100 - b )=x, където:
a – количество вода в килограми или литри
b – желан процент солен разтвор
x – количество сол в килограми.
Опитай непременно нашите изпитани рецепти за царска туршия и парена туршия.
Коментари