Френските сосове се разделят на червени и бели и това няма нищо общо с цвета им. Белите сосове са приготвени с прозрачен растителен или пилешки бульон, допълнен с леко препечено брашно в масло, а червеният месен бульон е по-наситен, брашното се пече до червеникаво-кафяв цвят.
В съвременните кухни червените сосове са обогатени от червени плодове, горски плодове, което придава на ястието приятна киселинност и сладост - всичко зависи от рецептата. Не всички домакини, особено начинаещите, знаят как да направят червен сос, така че хармонично да допълват вкуса на продуктите. Така че днес ще приготвяме червени сосове!
Препоръки за приготвяне на червен сос
В някои френски ресторанти сосовете се приготвят от специално обучени готвачи. В действителност, според французите, всеки може да се научи да пържи, пече и готви, но не всеки може да се научи да приготвя сосове - такъв талант се дава на човек от раждането. Това не означава, че не можем да направим сосове и у дома, просто трябва първо да се поучим от професионалистите, а след това да експериментираме в кухнята си.
Почти във всички рецепти за приготвяне на червени сосове се препоръчва да се започне с основите на готвенето – първо костите се пържат до златист цвят, а след това се варят за дълго време. Освен че е необходимо брашното да се запече в тиган без мазнина до червеникав цвят, е необходимо внимателно да се свърже с бульона. Точно брашното придобива апетитен аромат на печени ядки. Готвенето на сос завършва с въвеждането на допълнителни съставки - масло или растително масло, сметана, моркови, домати и други зеленчуци, билки, корени, както и различни подправки.
Какво е необходимо за приготвянето на червени сосове
Първо се приготвя бульон от кости: можете да вземете говежди, свински, телешки, агнешки, както и костите на домашни птици и дивеч. Изплакнете ги добре, нарежете ги на малки парченца и ги запечете във фурната на 170 ° C - за това ще ви трябва 1-1. 5 часа. Костите трябва да се разбъркват периодично. В края на печенето добавете нарязания лук и билкови корени към тях.
Запечените е кости трябва да са кафяви, след което се прехвърлят в тенджера и се заливат с вода (за 0. 5 кг кости вземете 1 литър вода). Когато водата завари, отстранете пяната и мазнината, намалете топлината и продължете да готвите 5-6 часа, ако е необходимо, отстранете пяната. Един час преди готовността добавете към костите корените на магданоз и целина заедно с листата. Охладете и прецедете бульона - трябва да има кафяво-червен оттенък.
Основен червен сос
В горещ и сух тиган сложете 2 супени лъжици пшенично брашно. Запечете до светлокафяв цвят - около 3 минути. Смесете леко охладеното брашно с чаша топъл бульон и разбъркайте добре, за да направите хомогенна маса без бучки. Добавете кашата в тенджерата с врящ бульон при непрекъснато бъркане, до получаването на гладка маса.
Поставете в тигана нарязания лук, морковите и магданозен корен с 2 супени лъжици олио или масло, без да пържите продуктите, така че бульонът да има нежен вкус. Добавете към зеленчуците 40 г доматено пюре или 100 г пресен доматен сос и оставете да къкри за известно време, като разбърквате зеленчуците. Отнемете зеленчуците от врящия бульон и гответе за още половин час, в края добавете щипка захар и сол, няколко зърна черен пипер и няколко дафинови листа.
Охладете соса и го прецедете през сито, като отстраните зеленчуците. Загрейте отново соса и е готов. С този сос можете да поливате основни ястия, отлична добавка е към месо, риба и зеленчуци.
Коментари