Ягодата, известна и с латинското си наименование Fragaria ananassa, произхожда от Европа през 18 век. Това е хибрид на два вида диви ягоди от Северна Америка и Чили.
Ягодите са яркочервени и имат сочна текстура, характерен аромат и сладък вкус. Те са отличен източник на витамин С и манган, а също така съдържат значителни количества фолиева киселина (В9) и калий.
Ягодите са много богати на антиоксиданти и растителни съединения и могат да имат ползи за здравето на сърцето и кръвната захар.
Обикновено те се консумират сурови и свежи, но могат да се използват и в различни конфитюри, желета, десерти и ароматизанти за храни.
Хранителна информация за ягодите
Ягодите са съставени основно от вода (91%) и въглехидрати (7.7%). Те съдържат само малки количества мазнини (0.3%) и белтъчини (0.7%). Една чаша цяла ягоди (150 г) съдържа по-малко от 50 калории.
Пресни ягоди са много богати на водно съдържание, така че общото им съдържание на въглехидрати е много ниско (по-малко от 12 грама на чаша).
Повечето въглехидрати в тях идват от прости захари като глюкоза, фруктоза и захароза, но те също съдържат известно количество фибри.
Нетното смилаемо съдържание на въглехидрати е по-малко от 6 грама на всеки 100 грама ягоди.
Ягодите имат оценка на гликемичния индекс от 40, което е относително ниско.
Това означава, че консумацията на ягоди не трябва да води до големи скокове в нивата на кръвната захар и се считат за безопасни храни за диабетици.
Растителните влакна, съдържащи се в ягодите, са важни за храненето на полезните бактерии в червата и за подобряване на храносмилането. Те са полезни и за отслабване и могат да помогнат за предотвратяване на много заболявания.
Антоцианинът в ягодите е отговорен за техния червен цвят. Ягодите съдържат и елагова киселина. Тя е във високи количества в този вкусен плод. Елаговата киселина е полифенолов антиоксидант, който може да има много ползи за здравето.
Повече от 25 различни антоцианини са намерени в ягоди. Най-голям процент се пада на Пеларгонидин. Антоцианините са отговорни за ярките цветове на плодовете и цветята. Обикновено те се концентрират в кората на плодове, но ягодите също изобилстват от тези полезни съединения.
Коментари