Мозъкът е най-важният орган в тялото ни. Ето защо е важно да поддържаме мозъка си в оптимално състояние със здравословна диета.
И да - някои храни имат отрицателно въздействие върху мозъка ни, което оказва влияние върху паметта и настроението ни и увеличава риска от деменция. И това не трябва да е новина за вас!
Прогнозите предвиждат, че до 2030 г деменцията ще засегне повече от 65 милиона души по целия свят. За щастие можете да намалите риска от заболяването, като махнете определени храни от вашата диета.
Ето топ 6 на храните убийци на мозъка ви.
Най-лоши храни за вашия мозък:
1. Захарни напитки
Захарните напитки като сода, енергийни напитки, плодов сок и подобни не само ни карат да пълнеем, но и никак не се отразяват добре на мозъка ни. Прекомерният прием на захарни напитки увеличава шансовете за развитие на диабет тип 2, за който се установява, че повишава риска от болестта на Алцхаймер. В допълнение по-високите нива на захар в кръвта могат да увеличат риска от деменция дори при хора без диабет.
2. Рафинирани въглехидрати
Високият прием на рафинирани въглехидрати с висок гликемичен индекс (GI) може да увреди паметта и интелигентността, както и да увеличи риска от деменция. В това число влизат захари и силно преработени зърнени храни като бяло брашно.
3. Храни с високо съдържание на трансмазнини
Трансмазнините са вид ненаситена мазнина, която може да има вредно въздействие върху здравето на мозъка. Трансмазнините могат да бъдат свързани с нарушена памет и риск от болестта на Алцхаймер.
4. Високо преработени храни
Преработените храни допринасят за натрупването на излишна мазнина около органите, което се свързва с намаляването на мозъчната тъкан. Освен това диетите, съдържащи преработени храни, могат да увеличат възпалението на мозъка и да навредят на паметта, ученето, мозъчната пластичност.
5. Аспартам
Аспартамът е изкуствен подсладител, който се съдържа в много безалкохолни напитки и продукти без захар. Той се свързва с поведенческите и когнитивните проблеми, въпреки че като цяло се счита за безопасен продукт.
6. Алкохол
Докато умереният прием на алкохол може да има някои положителни последици за здравето, то прекомерната консумация може да доведе до загуба на паметта, промени в поведението и нарушения на съня. Особено високорисковите групи са тийнейджъри и бременни жени.
Коментари