Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как да си приготвим крехък октопод

Как да си приготвим крехък октопод

Пламена M.Пламена M.
Джедай
2k1k
Октопод на Грил

Често, когато става дума за готвенето на морския деликатес, мнозина се отказват още с изричането на името октопод. Звучи толкова трудно и обезкуражаващо за приготвяне, че дори няма смисъл да опитваме. Истината обаче е, че има хиляди начини за приготвяне на крехък октопод. И до една те не са чак толкова трудни.

Всяка култура има собствени трикове при приготвянето на морското животно. В Италия например във водата в която се вари октоподът, се слагат коркови тапи. Други пък удрят главоногото подобно на пържола, за да стане по-крехко.

Има обаче няколко факта, които не могат да бъдат пренебрегнати. Октоподът, както и калмарите, е от семейството на главоногите. При тях има една съществена особеност – колкото повече се готвят, толкова по-жилави стават. Поради това начините за приготвяне се ограничават до няколко.

На първо място октоподът трябва да се готви на скара, горещ тиган или друго, максимум за 2-3 минути. От друга страна може да се вари, но времето ще е дълго. За килограм месо се дават средно 40-50 минути. Ако месото се превари обаче, става сухо и безвкусно.

Октопод в олио

Един от вариантите за готвене на октопод включва наличието на три тенджери с вряща вода. Октоподът се слага за 15 секунди в първата, после се прехвърля във втората и накрая в третата тенджера. Във всяка трябва да преседи по 15 секунди. Този вариант обаче важи само за малки октоподи.

Голям октопод може да сварите до готовност в малко вода. Средно са необходими около 40 минути. Свареният октопод може да се панира, пържи или консумира с подправки.

Октопод, варен около 5 минути, остава по-жилав. Така се приготвя октоподът за суши и салата.

Октопод

Крехък октопод на скара

Необходими продукти: 1 октопод, 5-6 скилидки чесън, 1 чаша бяло вино, 1 стрък целина, сол, пипер.

За запържването: 2 с.л. зехтин, 2 с.л. див лук, 1 с.л. чесън.

Начин на приготвяне: Октоподът се разделя на две. Едната част се поставя в тенджера с 300 мл вряща вода, чесън и целина. Оставя се да ври 40 минути.

Втората част от октопода се поставя в 200 мл вряща вода, една чаша вино, целина и чесън. Вари се 40 минути.

Зехтинът се загрява в дълбок тиган. Добавят се чесън и лук и се запържват за около 2 минутки. Добавя се и свареният октопод. Готви се от двете страни в продължение на 3-4 минути. Подправя се със сол и черен пипер. Консумира се топъл.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest