Сос Табаско

Rosi StoyanovaRosi Stoyanova
Администратор
5641649k
Сос Табаско

Сос табаско е американска марка лют сос, който се произвежда от края на 19 век от семейна компания, разположена на остров Ейвъри, щата Луизиана. Сос табаско е най-известният лют сос в света, като само няколко капки от него променят вкуса на ястието по невероятен начин, но само най-смелите имат възможност да му се насладят. Табаско дължи световната си слава на балансирания вкус между огнено люто и приятно накиселяващо меко.

История на сос Табаско

Сос табаско идва от тропическа Луизиана, като началото на неговата славна история е от годините след края на Гражданската война в САЩ. В продължение на повече от 140 години сос табаско се прави от три съставки – добре узрели люти червени чушки чили, дестилиран натурален оцет и сол от остров Ейвъри. На пръв поглед обикновена рецепта не би могла да оформи невероятния сос в други климатични условия, различни от тези на Луизиана. Дългата процедура на отлежаване при определени грижи също са важни фактори.

Бащата на сос табаско, Едмънд Макилъни, който е родом от Мериленд, се заселва на остров Евъри през далечната 1840 година. Предприемчивият Макилъни се досетил, че на плодородната земя на острова могат да се отглеждат най-качествени червени чушки чили – сорт, който произхожда от Централна Америка. Първите люти чушки чили са засадени на острова през 1860 година. 8 години по-късно компанията започва сериозно да произвежда сос табаско като търговски продукт. Първоначално Макилъни е искал да кръсти соса Petite Anse, което всъщност е било старото наименование на остров Ейвъри.

Членове на семейството обаче не са били съгласни и така фамилията се спира на името Tabasco. Според хипотези сос табаско е индианска дума, която в превод означава земя с гореща и влажна почва. Тази характеристика идеално описва климата на острова, който предлага невероятен шанс за отглеждането на специалния сорт люти чушки. След смъртта на Макилъни синът му Едуард съхранява рецептата за лютия сос и така тя започва да се препредава от поколение на поколение в семейството.

Производство на сос Табаско

В началото на всяка година семената на лютите чушки чили се засаждат в оранжерии, а през месец април разсадите се пренасят на открито в полето, където чушките да зреят на слънце. През август месец лютите чушчици се берат на ръка, като при това се избират само най-качествените и здрави от тях. Още в деня на събирането чушките се смачкват и смесват с малки количества сол, която също е добивана на острова. Мнозина смятат, че именно в солта от остров Ейвъри се крие една от тайните на сос табаско.

Получената паста от чушки се оставя да ферментира в продължение на три години в специални бъчви от бял дъб. След това към ферментиралата паста се добавя специален, много фин и дестилиран зърнен оцет. Полученият разтвор трябва да се разбърква периодично за около 1 месец, след което се прецежда и бутилира.

След като измине и необходимото време за стареене на сос табаско, един от членовете на семейство Макилъни лично проверява състоянието на пюрето преди финалната фаза на производството и преценява дали е готово. През следващия 1 месец разтворът постоянно трябва да се разбърква, а накрая се отделят люспите и семките.

Готовият сос табаско се бутилира, след което поема дългия си път към над 120 държави по целия свят. Етикетите на соса се печатат на повече от 19 езика. Това е начинът за производство на прословутия сос, който е изключително високо концентриран и богат на вкус. Разбира се има различни видове сос табаско, които могат да отговорят и на най-претенциозния вкус.

Табаско

Класическия червен сос табаско се измерва с 2500-5000 сковила. Сосът Tabasco Habanero е доста по-лют – 7000-8000 сковила, но в него най-лютите чушки на света са смесени с пюре от манго, тамаринд, папая или банан, така че получава екзотичен вкус с невероятен характер. Други варианти са сос табаско от ямайски зелени чушки, който има доста по-деликатен вкус и сосът табаско с чесън – лек и много ароматен.

Съхранение на сос табаско

Класическия сос табаско от червено чили е естествен продукт, в който няма никакви примеси и оцветители. Червените пигменти на чушките в соса са изключително чувствителни към светлината, което означава, че трябва да се съхранява далеч от нея. Прекомерният контакт със светлина може да причини потъмняване на соса. Прекалено ниските и високите температури също не са подходящи. Срокът на годност на сос табаско е 5 години.

Сос табаско в кулинарията

Несъмнено сос табаско е най-известният лют сос, който кулинарният свят някога е познавал. Популярността му е огромна, приложенията му на практика са безгранични и зависят единствено от въображението и смелостта на дръзналите да го опитат. Сос табаско е неизменна част от официалните вечери в Белия дом. Много хора използват табаското като подправка, но той спокойно може да се възприеме като важна съставка при приготвянето на най-различни ястия – задушени гозби, вкусни супи, сосове за месо, мексикански боб.

Оптималната пропорция е 1 ч.л. на около 1 л вода или друга течност. Концентрираният вкус на сос табаско придава невероятно приятна лютивина на всяко ястие, към което се добави. Пицата с няколко капки табаско става забележителна, а обикновените бъркани яйца се превръщат в невероятна закуска. Морските дарове и сосовете с домати, овкусени с табаско, минават в едно следващо ниво на кулинарното изкуство. Опитайте се да добавите тайно малко табаско върху любимата си пица или хотдог.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest