Трайността на туршиите пряко зависи от това колко чисти са съдовете, в които я слагаме, самите продукти, които използваме и колко добре са запечатани съдовете. В повечето случаи, ако сте използвали добра рецепта за туршия, в която има достатъчно количество сол и е ферментирала добре, вашата туршия може да издържи 1-2 години.
Напоследък има рецепти, които са по-модерни и дават възможност за по-бърза ферментация, при които например киселите краставички са ферментирали за 1 седмица, вместо за няколко месеца. Така приготвени, киселите краставички е най-добре да се консумират в рамките на месец-два.
- Туршиите, които са ферментирали или преработени, имат по-дълъг срок на годност, в порядъка на 2 години;
- По принцип най-честият начин за приготвяне на туршии е с бактерии, които трансформират захарите, които присъстват в продуктите в киселини, като по този начин се запазва продукта. Тези туршии се наричат преработени;
- Продуктите в туршиите ферментират най-често за 3 до 6 седмици.
- Дори след като са ферментирали дълго време, с течение на времето туршиите започват да стават по-кисели и омекват. Въпреки този факт обаче, ако в туршията има достатъчно количество сол и са минали процес на пълна ферментация и докато поддържате чисти съдовете,в които съхранявате вашата туршия, няма защо да се тревожите, че те могат да се развалят.
- Ако вашата туршия е със саламура и в нея има киселинност, тя може да бъде съхранявана в продължение на три месеца в хладилника.
Вече знаете какъв е срокът на годност на туршиите и спокойно можете да се наслаждавате на любимата си царска туршия, гръцка туршия или туршия от камби.
Виж също защо туршията побелява, как да съхраним туршията или научи кога се слага консервант в туршията.
Коментари