Традиционното кисело мляко е запазена рецепта на българската и гръцката кулинария. Неслучайно си приписваме заслугата за този вкусен продукт – неговото откриване се дължи на българина д-р Стамен Григоров, който намира млечнокиселата бактерия лактобацилус булгарикус. Тя спомага за съхраняването на киселото мляко в неговата естествена форма.
Все още корените на киселото мляко подлежат на теоретични спорове, като в съвременния свят нерядко се използва названието йогурт, което се смята, че произхожда от гръцкия език и означава „да се смеси, да се сгъсти“. Днес киселото мляко, независимо от названието и вида си, е широкоразпространен продукт, чиято популярност обикаля целия свят.
Какво обаче е йогуртът и каква е разликата с киселото мляко?
Йогуртът е особено популярен млечен продукт при Западните култури. Разликата между него и познатото кисело мляко се корени предимно в метода на производство.
И при двата млечни продукта се използват двете млечнокисели бактерии. При киселото мляко обаче заквасяването се извършва във всяка отделна кофичка.
Закваската се добавя след разфасоването на продукта в крайната му опаковка.
При йогурта обаче закваската се извършва в общ силоз – добавя се преди разфасоването на продукта в кофичките. Заквасовъчният силоз се разбърква постоянно, за да добие по-кремообразен и сгъстен вид.
Ако искате да се насладите на вкуса на йогурта, вижте и някои рецепти за йогурт сладолед.
Коментари