Бобовите култури са на особена почит в родната кухня. Само отворете страниците на която и да е кулинарна книга и ще откриете десетки рецепти за боб чорба, различни видове яхнии, като любимата ни яхния с нахут и т.н.
Но много семейства ограничават консумацията на бобови храни, въпреки че те са чудесен източник на фибри и протеини, защото получават различни стомашни неразположения.
Опитните домакини знаят отлично, че вредните за човека вещества като сапонини е лектини, които се съдържат в боба и нахута, лесно могат да бъдат елиминирани просто чрез по-продължително накисване и задължително изхвърляне на първата вода при варенето им.
Дори и онези готвачи, които не знаят, че накисването на боб и нахут спомага за отстраняване на дразнещите червата сапонини и лектини, предпочитат да накиснат боба и нахута, за да съкратят значително времето им за кулинарна обработка.
Разбира се, няма да е проблем да сварите боб или нахут дори и без предварително накисване, просто в този случай ви съветваме да се въоръжите с време и търпение.
Времето за накисване на боб и нахут се определя в зависимост от това дали ще го накисвате в топла или в студена вода. Накисването в топла вода съкращава процеса, докато накисването в студена вода обикновено отнема часове.
Редица привърженици на естественото хранене смятат, че боб и нахут трябва да се накисват не за цяла нощ, а за повече. Те препоръчват накисването да трае минимум 18-24 часа, като на всеки няколко часа водата да се подменя. Но няма проблем да ги накисвате и доста по-малко.
Водата, в която сте накиснали боба или нахута задължително се изхвърля, продуктите се измиват, заливат с нова вода и кипват. 10-15 минути след завиране се изхвърля и първата вода, налива се нова и бобът и нахутът се варят до готовност.
Коментари