Gotvach.bg»Съвети»Кога се слага чубрица на яденето?

Кога се слага чубрица на яденето?

Нина ИвановаНина Иванова
Мастър Шеф
8532
Кога се слага чубрица на яденето?
Абсорбатор за премахване на миризми от хладилник InnovaGoods
Практичен аксесоар за вашия дом:
Абсорбатор за премахване на миризми от хладилник InnovaGoods
22.00 лв.

Една от най-често използваните подправки в българската кухня е чубрицата. Тя е подходяща за много ястия. Можете да я добавяте, когато варите боб, когато печете мусака, в гювечета с различни комбинации, в супа топчета и много други супи. Чубрицата е много подходяща и когато правите кавърма. Чубрицата идеално се съчетава и когато готвите традиционен български гювеч.

Чубрицата има антибактериално действие, когато попадне в червата. Също така има и противогъбично действие, когато попадне в храносмилателната ни система. Освен тези ползи, чубрицата улеснява процеса на храносмилане.

Тя ни предпазва и от подуване на корема и събиране на газове. Това е така, защото чубрицата съдържа две вещества карватрол и тимол. Първото вещество, карватрол пречи на размножаването на лошите бактерии в червата ни. Второто вещество, тимолът, има противогъбично действие.

Ароматът на чубрицата гони насекомите. Затова ако си посадите чубрица и я оставите на перваза, ще бъдете предпазени от насекомите. Причината е, че веществото карватрол действа като репелент.

Чубрицата съдържа витамини и минерали и това я прави много полезна подправка. Тя съдържа цинк, желязо, магнезий, натрий и витамини от групата В, витамин С и витамин А.

Чубрицата е ароманта подправка, която се използва в почти всяка манджа. Дори старите баби казва, че без чубрица манджата не е готова. През Средновековието са я използвали дори в сладкишите.

Чубрицата има леко лютив вкус, но когато я използвате за готвене, този вкус много намалява. Понякога може да бъде използвана вместо черен пипер, заради този леко лют вкус.

Тази ароматна подправка стимулира и подпомага дейността на стомаха и червата. Това е причината тя да бъде предпочитана подправка, когато готвим храни, които са трудносмилаеми. Такива храни са варивата боб, леща, грах и зелен фасул). Също така чубрицата използваме, когато готвим меса като овнешко и шилешко.

За постните ястия чубрицата е невероятна подправка. Тя им придава прекрасен вкус и аромат. Всяка супа е по-вкусна и ароматна, когато сме й добавили чубрица. Когато приготвяме ястия с кайма задължително трябва да сложим чубрица в каймата. Иначе ще установите, че нещо ви липсва във вкуса.

Всяко основно ястие ще бъде много по-вкусно ако му добавите тази чудна подправка. Тя придава специфичен и много приятен вкус на ястията. Ароматът й е несравним. Идеално се съчетава с вкусът на печено или пържено месце.

Чубрицата се прибавя в ястията, докато се готвят, а не след това. Тя се комбинира прекрасно с магданоз, чесън, дафинов лист и много други подправки.

Когато приготвяте сарми, не забравяйте да прибавите чубрица в плънката. Няма значение дали сармите са постни или месни.

Когато правите различни сандвичи, чубрицата е идеален завършек. Филийки с масло, запечени филийки с кашкавал, запечени филийки с колбас и кашкавал, запечени филийки със сирене, запечени филийки със сирене и кашкавал, както и много други варианти. Върху филийките чубрицата поръсваме стрита.

Чубрицата се използва за овкусяване на колбаси, сирена и пастети. Традиционната българска шарена сол също съдържа основно чубрица.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
Общо гласували: 1
51
40
30
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Този съвет още не е коментиран. Бъди първият, който ще остави коментар към него:Анонимен