Макар че в много семейства маргаринът се използва като заместител на кравето масло, а от рекламите не спират да ни казват колко полезен е той, трябва да знаем, че това е една от най-опасните храни, които може да сложим в устата си.
Първоначално за производството на маргарин са използвани животински източници, но с течение на годините започва да се произвежда маргарин, който е на базата на хидрогенирани растителни масла.
В състава на маргарина влизат около % мазнини и 17% вода, а остатъкът до 100-те % са изкуствено добавени витамини А, Д и Е, както и различни подобрители – оцветители, стабилизатори, емулгатори, сол и други.
Мазнините в маргарина са изкуствено втвърдени под действието на въглероден двуокис. Най-често използваните мазнини за направата на маргарин са слънчогледово олио, палмово, царевично и кокосово олио.
Вече на пазара се намират и маргарини с по-малко съдържание на мазнини – около 40-60% от общия състав, като съответно водата в тях е повече. Тези маргарини се считат за по-диетични, но колко са полезни е друг въпрос.
Най-големият риск, свързан с консумация на маргарин, е съдържаните на хидрогениираните растителни мазнини. Доказано е, че те увеличават риска от развитие на рак и сърдечно-съдови заболявания.
Коментари