Спанакът е от семейството на ряпата. Родината му е Персия. Изключително полезен зеленолистен зеленчук е, съдържащ уникален комплекс от вещества.
Листата на спанака са богати на витамини А, В1, В2, В6, С и РР. Съдържат редица минерали (калций, желязо, натрий, калий, магнезий, фосфор, йод, манган и мед), както и редица белтъци. Особено полезен е спанакът за повишаване на хемоглобина поради богатото съдържание на витамини и фолиева киселина в него.
Препоръчва се спанак при лечение на анемия. Спанакът стимулира отделянето на инсулин от панкреаса и поради това си свойство е подходяща храна за диабетици.
Присъства и в диетичното меню при затлъстяване и атеросклероза, тъй като е нискокалоричен - в състава на спанака 100 г спанак съдържат само 25 калории и е богат източник на фибри. Тази полезна храна укрепва имунната система.
Препоръчва се консумацията на спанак в суров вид като част от салата или прясно изцеден сок. Подпомага функцията на храносмилателния тракт, като изчиства организма от токсини. Действа положително и на зъбите и венците.
За профилактика може да приемате:
- Прясно изцеден сок от спанак с моркови ежедневно в продължение на месец;
- Килограм сварен и пасиран спанак четири пъти седмично в продължение ма месец, след което се прави почивка;
- Нарязан на ситно спанак се приема преди хранене ежедневно за около месец.
Противопоказен е единствено при хора с бъбречна недостатъчност поради съдържанието на оксалова киселина в него, както и при хора, алергични към някой от минералите му (най-често към желязо).
За да извлечете максимално полезните свойства на спанака, той трябва да бъде пресен с тъмнозелени, твърди и здрави листа без петна. Измива се внимателно, без да се кисне във вода, приготвя се и се консумира веднага.
Коментари