Едва ли има деца, а не рядко и възрастни, които да не обичат желирани бонбони. Замисляли ли сте се обаче какво давате на децата си и какво вие понякога хапвате. Запитвали ли сте се какво се съдържа в тези бонбони и как се правят.
Този вид бонбони са били измислени през 1922 година от немския майстор на бонбони Ханс Ригел. Първото име, което получили тези бонбони, било " захарни танцуващи мечки". Името било вдъхновено от истински мечки, танцуващи по панаири и фестивали.
Едно от най-големите гумени мечета, които може да си купите, е с тегло от 12 килограма и в него се съдържат 32 000 калории. За да изглеждат толкова лъскави, върху тях се слага карнаубски восък, който освен че придава блясък, ги предпазва от залепване.
Този восък се използва и в продукти като автомобилно масло, лак за обувки и зъбен конец. Една от съставките на желираните бонбони, както подсказва името им, е желатинът. Той се добива от кости или хрущяли на животни, които са варени много дълго време.
В магазинната мрежа всичко изглежда лъскаво и привлекателно, но все пак внимавайте какво давате на децата си и какво хапвате вие, въпреки че желираните бонбони са полезни за зъбите или поне не им вредят много.
В 100 грама желирани бонбони се съдържат: 337 калории, 6,2 грама протеин и 78 грама въглехидрати. В тези бонбони не се съдържа захар, но в тях има съставки, които ако се приемат в големи количества, могат да доведат до стомашно разстройство. В тях няма захар, но вместо нея се добавя ликасин сироп.
Този сироп се състои от малтитол - алкохолна захар, която не уврежда зъбите, но стомахът по-бавно я усвоява и преработва, а това може да доведе до неговото подуване. И след всичко казано до тук, бих ви посъветвала да внимавате какво давате на децата си и какво приемате вие.
Коментари