Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»Slow Food - врагът на Fast Food

Slow Food - врагът на Fast Food

Slow Food

Slow Food (буквален превод бавно хранене) е движение, основано през 1986 г. от Карло Петрини. Движението е създадено с идеята да се запазят местните гастрономически традиции.

Организирано е в конвивиуми – местни общности от производители и симпатизанти, чиято цел е не само икономическа изгода, а и да се съхранят уникалните продукти в определен географски район.

Целите на Slow Food са много, но основно може да се каже, че идеята е в това да насърчи производството и отглеждането на различни култури и породи животни, без добавянето на някакви подобрители от химическото производство.

Fast food

Президиуми - това са механизми (проекти), чиято цел е да подкрепят и стимулират икономически местните производители, за да се популяризират техните продукти. Освен това следят и за качеството.

Философията на движението е включена в три думи - това са good, clean and fear. С други думи храната трябва да бъде произведена от качествени продукти и по природосъобразен начин, да бъде вкусна, да се произвежда отговорно и да не уврежда околната среда. Производителите трябва да бъдат адекватно възнаграждавани за своя труд, смятат още от движението Slow Food.

Слоу фууд

Всъщност Slow Food може да се приеме като контрапункт на добре познатите у нас Fast food (буквален превод – бързо хранене). Това е и конкретната причина, поради която Петрини основава това движение (Slow Food), а именно откриването на един нов ресторант от веригата на бързото хранене на едно специално място в Рим – Испанските стъпала.

Всъщност бързата храна с много реклами и изключително добър маркетинг умело е успяла да заеме почти цялото ни хранене. По време на обедната почивка хапваме от нея, ако се разхождаме и внезапно огладнеем, при пътуване или просто понеже минаваме покрай заведението. Когато изпитаме глад, това е първото нещо, за което се сещаме, че можем да хапнем.

Погледнато от здравословна страна, запушваме организма си с генномодифицирани продукти, консерванти, оцветители и всякакви други производни на химическата промишленост. Вследствие на всичко това метаболизмът ни се влошава и започват промени в тялото ни.

Нездравословно хранене

Ето това е една от основните идеи на Slow Food – да забави тези процеси, да ни накара да се обърнем към онези храни, които се произвеждат по екологично чист начин. Така ще се запазят местните производства и ще запазим рецепти и суровини характерни само за определеното населено място.

Едно от най-важните послания на Slow Food е да се избегнат всякакви консерванти и оцветители, да се храним с чисти продукти с хранителна стойност. Различните вкусотии и аромати, изобщо местните кулинарни традиции навсякъде по света да се съхранят и да не бъдат заличени от бързото хранене.

Неправителствената организация Slow Food цели да запази биоразнообразието чрез т.нар. Съкровищница на вкусове (Ark of Taste). Това е електронен каталог, в който са включени уникални традиционни храни, които са застрашени от изчезване.

Подборът на всички тях става основно по два критерия – качеството и вкусът на продукта. България има три продукта в тази Съкровищница на вкусовете – каракачанската овца, зеленото сирене, смилянският боб.

Осигурява се възможност за директни продажби на продукцията от определен район. Наричат ги Пазари на земята – механизми, благодарение на които се съхраняват традиционни производства на хранителни продукти.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest