Кориандър

AdminAdmin
Администратор
9504
Подправката кориандър

Както и останалите подправки, така и кориандърът е достъпен целогодишно по магазините, доставяйки ни отчетливият си аромат, напомнящ цитрусови кори и градински чай.

Плодът на растението кориандър се състои от две семки, които като се изсушат, се превръщат в парченцата, които използваме за подправка. Когато са сурови семената са жълто-кафеви на цвят с надлъжни ивици. Кориандърът се продава на цели зърна или под формата на прах.

История на кориандъра

Кориандърт се счита и за подправка, и за билка, тъй като и семената, и листата му се използват за прибавяне на допълнителен аромат на ястията. Пресните листа са по-познати като силантро и имат много силна прилика с италианската подправка магданоз. Но това не е учудващо, тъй като и двете са от един и същи растителен вид - Umbelliferae.

Името кориандър произлиза от гръцката дума koris, която буквално означава буболечка. Може би е заслужил това наименование поради миризливия си аромат, който има когато не е узрял. Латинското му име е Coriandrum sativum.

Кориандърът се използва като подправка още от 5000 пр. Хр., което го прави една от най-старите използвани в света подправки. За родина на кориандъра се смятат регионите в Централния Изток и Средиземноморието, а в азиатските страни е познат от хиляди години.

Днес страните, произвеждащи кориандър в комерсиални количества са Руската федерация, Индия, Мароко и Холандия. Листата на това растение, наречени силантро, са водеща подправка в кулинарните традиции на Латинска Америка, Индия и Китай.

Семена кориандър

Състав на кориандъра

Плодовете на растението съдържат от 1 до 3% етерично масло, чиято главна съставка е алкохола линалоол, благодарение на който се усеща специфичния аромат на кориандъра. В него се съдържат още до 20% тлъсто масло, до 17% белтъчини и малки количества алкалоиди. В кориандъра са открити известни количества кумарини и флавоноиди. Кориандърът е добър източник на диетични фибри, желязо, магнезий и манган.

Избор и съхранение на кориандър

Пресните листа кориандър (силантро) трябва да изглеждат свежи, да са тъмно зелени на цвят, без следи от жълти или кафеви петна;

• Когато имате възможност купувайте цели зърна кориандър, тъй като стритите на прах ще загубят по-бързо аромата си;

• Зърната или прахът кориандър трябва да се съхранява в стъклен съд с капак, на хладно, тъмно и сухо място;

• Силантрото може да бъде замразено и след това да бъде използвано за супи.

рецепти с кориандър

Кулинарна употреба на кориандър

В кулинарията се използват цялата наземната част и плодовете на растението. Подобно на магданоза, зелената част на кориандъра се използва като основна съставка на салати и различни месни блюда в кухните на народите, които обитават Мароко, Тунис, Източна Европа, Индия, Северна и Латинска Америка.

В качеството си на подправка сушените плодове на кориандъра се ползват леко запечени, но без мазнина, като по този начин не загубват своя характерен мирис. Зърната от кориандър се слагат в началото на приготвяне на ястието.

В кухнята на европейските народи плодчетата на кориандър служат за овкусяване на маринати в комбинация с бахар, карамфил и дафинов лист. Използват се и при приготвяне на ястия от овнешко месо, а за да получат по-силен аромат се комбинират с риган, лук, чесън и черен пипер. Кориандърът се използва и за овкусяване на къри.

• В тенджера на ниска температура смесете ванилено соево мляко, мед, кориандър и канела и ще получите чудесна топла напитка.

• Можете да си направите здравословно спаначено соте, като към него добавите пресен чесън и кориандър.

• Добавете кориандър към супите и печените изделия.

• Използвайте кориандър когато правите бульона, с който ще задушавате рибата.

• Прибавяйки на палачинките или на вафлите кориандър, ще им придаде истински източен привкус.

Зрънца кориандър

Ползи от кориандъра

Зърната на кориандър имат завидна репутация на поддържащи здравословното ни състояние агенти. В някои части на Европа, той се смята за традиционно „анти-диабетично” растение, а в някои части на Индия той е почитан заради анти-възпалителните си свойства. В САЩ благодарение на наскоро проведени изследвания той е уважаван като подправка, имаща понижаващ нивата на холестерола ефект. Кориандърът е концентрирана на фитонутриенти подправка.

Много от гореизброените ефекти на кориандъра могат да бъдат приписани на изключителното му фитонутриентно съдържание и на съдържащите се в него съединения на активни фенолни киселини.

Кориандърът действа защитно срещу салмонела.

Плодовете на кориандъра стимулират работата на храносмилателната система, действат апетитовъзбуждащо и спазмолитично. Имат и известно отхрачващо действие.

Най-често кориандър се използва като газогонно средство, при лениви черва, запек и липса на апетит. Доказано е, че кориандърът помага в лечението на язви и гастрити. От семената му се приготвят болкоуспокояващи медикаменти.

Чай от кориандър

Чай от кориандър

Както вече споменахме кориандърът има много ползи за здравето, но нека сега обърнем по-специално внимание и на чая от семената на кориандъра. Сега ще обогатим познанията ви за тази подправка, като кажем няколко добри думи за напитката от нея.

Ползи от чай от кориандър:

Подпомага регенерирането на клетките и по-бързото справяне с кожните проблеми.

Спомага за по-лесното изглаждане на пъпки и други кожни несъвършенства.

Действа добре при настинка и грип, подсилвайки имунната система. Чая от семена на кориандър е страхотна отвара в студените дни.

Действа антибактериално, като това въздействие се усеща най-силно в устната кухина.

Полезен е в превенцията срещу анемия.

Съдейства за регулирането на менструални болки и нередовен цикъл.

Чаят от семена на кориандър е едно богатство на природата, което може да ви е полезно в много ситуации.

Масло от кориандър

Нека да разгледаме някои от важните ползи за здравето от етеричното масло от кориандър сега.

Активира либидото

Етеричното масло от кориандър може да направи брачния ви живот райски. Той възбужда и увеличава либидото, както и лекува временна импотентност, фригидност, еректилни дисфункции и обща загуба на интерес към секса. Той стимулира определени хормони, които активират спящия Купидон във вас.

Облекчава спазми

Уморени ли сте от безкрайните спазми? Не можете ли да вложите най-добрите си усилия в спорта поради чести спазми? Тогава е крайно време да опитате етерично масло от кориандър. Това ще ви облекчи от спазми както на крайниците, така и на червата.

Премахва газовете

Маслото от кориандър помага за лесното освобождаване на газове. Добре е да имате малка чаена лъжичка, пълна с масло от кориандър и да премахнете излишните газове във вашата система. Продуктът също така предпазва от образуване на газове, така че ще ви осигури спокоен стомах.

Масло от кориандър

Спомага за пречистване на кръвта

Маслото от кориандър почиства кръвта от токсини. Кориандърът помага да се премахнат токсини от организма и да се чувствате по-добре в кожата си.

Притъпява болезнените усещания

Благодарение на компонентите в състава си маслото от кориандър намалява болката. Установено е, че това масло е ефективно за лечение на зъбобол, главоболие и други болки в ставите и мускулите, както и тези в резултат на наранявания или сблъсъци. Намалява болката чрез десенсибилизиране на засегнатата област.

Действа освежаващо

Маслото от кориандър е добър дезодорант. Намалява лошия дъх и премахва миризмата от устата и тялото, когато се използва вътрешно или външно. Когато се консумира или погълне, типичният аромат на масло от кориандър се смесва с потта и се бори с телесната миризма. Това също помага да се възпрепятства растежа на бактериите в устата и около потните жлези, като по този начин се бори с миризмата. Може да се смесва с вода, след това да се прилага външно или да се използва като вода за уста, за да се получат всички тези предимства.

Стимулира хормоналната секреция

То стимулира различни функции, протичащи в тялото. Освен това се бори с депресията и повишава настроението ви.

Подобрява храносмилането

Маслото от кориандър има много добри храносмилателни свойства. То осигурява бързо облекчаване на лошо храносмилане и метеоризъм.

Потиска гъбичните инфекции

То инхибира растежа на гъбички и помага за лечение на гъбични инфекции. Това свойство помага за лечение на редица кожни заболявания, повечето от които са причинени от гъбични инфекции. Също така помага за лечение на симптомите на дизентерия.

Вреди от кориандъра

Плодчетата на кориандъра не са отровни, но внимавайте - пресният сок на растението действа потискащо върху централната нервна система и може да предизвика смърт, в резултат на спиране на дишането.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Топ Статии Днес

Рейтинг

4.1
52
45
31
20
10
Дай твоята оценка:

Коментари

Анонимен
Mastodon
Mastodon
В статията е написано,че можете да замразявате силантрото,но аз ви съветвам да не го правите.Като се отмрази се получава една зелена каша,но може да го стриете с пръсти докато е замръзнало и да избегнете това,но все пак не е добра идея да го замразявате,по-добре е да го изсушите на слънце.
24.03.2013 15:37