Сармите – това са пълнени листа от кисело или бланширано прясно зеле, или лозови листа. Ароматно, сочно и много популярно в балканската кухня блюдо. Всяка домакиня има своите тайни секрети и хитринки при приготвянето на сарми.
За да приготвите вкусни зелеви сарми първо избирате здрави и гъвкави зелеви листа, като премахнете грубата част. Основните продукти, с които ще ги напълните, са: мляно месо, лук и ориз.
Обикновено каймата е от говеждо месо, свинско или смес от тях. Но може добавите и секретната съставка за вкусни зелеви сарми - сушен или суров пушен бекон, нарязан на ситни кубчета.
Всъщност можете да използвате при плънката и месо от пушени гърди. То ще придаде специален вкус и аромат на вашите вкусни зелеви сарми.
Лукът не се прибавя заедно с каймата, трябва да го задушите до омекване в мазнината. Освен вкусни сармите трябва да са и пъстри – за тази цел добавете настъргани моркови, домати или доматено пюре.
Каймата запържете при зеленчука, а останалата половина прибавете в суров вид.
Ориза пък почистете, измийте и накиснете за 15 минути в студена вода, добавете го при каймата и налейте топла вода, в съотношение 1:1 (1 ч.ч. ориз, 1 ч.ч. вода).
За вкусни зелеви сарми от значение са и подправките. Задължителните сол и черен пипер, можете да добавите червен пипер, чубрица, риган дори и любимата ви, колкото повече подправки – толкова по-вкусни сарми. Експериментирайте смело с познатите подправки за кайма.
Солта при зелевите сарми трябва да е по-малко от обичайното, за да се балансира със солената обвивка. От най-красивите, тънки и нежни листа завивате сармите, а грубите можете да ги поставите на дъното на тенджерата или гювеч, за да не залепнат сармите при готвене.
Ако сте използвали пушени ребра, можете да поставите костите им заедно с грубите листа на дъното, стават ароматни и много вкусни. На вече подредените плътно една до друга сарми, налейте (колкото да ги покриете) подсолена вода или смес от армеева чорба и вода или пък някакъв костен бульон, покрийте със цели зелеви листа и капак.
Най-вкусни и незаменими са сармите приготвени в глинен съд (гювеч), а готвенето им да е дълго (поне 2 часа) и на бавен огън. В началото на умерен огън, докато заврят, а после намалете огъня на слаб. Колкото по дълго – толкова по-вкусно. В същото време кухнята е изпълнена с добре познат роден, естествен и уютен аромат.
При сервиране на готовите зелеви сарми можете да ги поднесете с кисело мляко, заквесена сметана или сос от препечено брашно и бульона им.
Коментари