Съвременните тенденции за здравословно хранене все по-често се обръщат към така наречените суперхрани. Ползите от тях са неизброими и затова тези хранителни продукти са в основата на всяка диета, било с лечебна или профилактична цел. Какво наричаме суперхрана, кои храни попадат в тази категория?
Какво е суперхрана?
В категорията на супер храните попадат всички хранителни продукти, съдържащи в себе си голямо количество хранителни вещества с полезно действие, събрани в малък обем, лесни за усвояване от организма и запазили ценните съставки в себе си в пълнота.
Днес хората имат лесен и непосредствен достъп до суперхрани. По тази причина спазването на здравословни диети не е трудно. Трябва само да се отсеят истинските автентични суперхрани от всички, обявени за такива поради търговски интереси.
Защо орехът е суперхрана?
Една от суперхраните, която се отглежда в нашите земи, е орехът. От древни времена орехите присъстват на трапезата на българина, като в някои области ореховото дърво е по-често срещано от плодните дървета. Орехът е смятан за ценно и свято дърво и дори е било забранено отсичането му. На какво дължи ореховото дърво тази висока оценка?
Орехът съдържа безценни за здравето ни вещества. Той е храна за мозъка, за нервната система, за косата, служи за профилактика на редица болести.
Какви хранителни вещества и в какви количества съдържат орехите?
• Ядката на ореха е сред най-ценните. Съдържанието на белтъчини в нея е около 15 процента. Аминокиселините, цистинът и лизинът в ядките са в количества, които ги поставят на първите места сред растителните белтъчини.
• Мазнините в ореха са около 64 процента. В тях се съдържат такива мастни киселини, които не могат да се синтезират в тялото и играят важна роля при обмяната. Количествата на омега-3 мастни киселини в ореха са повече в сравнение с които и да е други ядки.
• Орехите съдържат и около 14 процента въглехидрати, най-вече глюкоза, захароза, съвсем малко нишесте и целулоза.
• Количествата витамини в ореха го правят добър източник на тези полезни вещества. Ядките съдържат витамини А, В1, В2, В6, фолиева киселина, витамини от група Р, както и витамин С, който е в по-големи количества в зеления орех. Обагрената в зелено обвивка на плодчето е богата на дъбилни вещества с бактерицидно действие.
• В ореха се съдържат минерални соли - съдържанието на калций влияе върху растежа на организма, на костите и при съсирването на кръвта. Съдържа магнезий, който подпомага мозъчните клетки, мускулите, сърцето и кръвта. Съдържа и фосфор, сяра и хлор.
• Орехът е богат и на микроелементи - в него има ценни микроелементи като мед, цинк и йод. По отношение на цинка орехите са на първо място по съдържанието му, а е и един от малкото плодове, съдържащи йод.
Как да се съхраняват и консумират орехите?
Орехите се консумират в прясно състояние или печени. Влизат и в различни кулинарни рецепти за ястия или сладкиши.
За да се запазят през цялата зима в прясно състояние, трябва да се съхраняват в чували или сандъци на сухо и проветриво място. Малките количества могат да се държат на стайна температура, а ядките в хладилник или фризер.
Коментари