Всяка национална кухня има свои традиционни ястия, които са неин отличителен белег. За нашата кухня едно от тях е кавърмата, макар че това ястие е с турски произход, както голяма част от блюдата, с които сме свикнали.
Названието на ястието идва от турски и означава запържено. Става въпрос за месото, което е основният продукт. Запържва се свинско или пилешко, а много често и двете.
Другите съставки за автентичната кавърма са лук, чубрица, пипер, сол, чушки, магданоз. Автентичната рецепта е суха, тоест без бульон, и се запича на фурна, най-често в гювеч или малки гювечета. Принадлежи към зимните ястия и нейната съпътстваща напитка е червеното вино.
Ястието има много вариации, особено популярна е кавърмата с гъби. Вкусът на българина към храната е наложил вариантите, които се харесват повече от първоначалния замисъл на блюдото.
Рецепта за свинска кавърма
Необходими продукти:
½ килограм свинско месо
2 глави лук
¼ килограм гъби
3 лъжици червено вино
1 чаена чаша доматено пюре
2 скилидки чесън
Червен пипер, черен пипер, сол и чубрица на вкус
За гарнитура
1 чаена чаша ориз
½ кубче зеленчуков бульон
Магданоз
Приготвяне:
Месото се нарязва на кубчета и се запържва. Изважда се в съд и в същата мазнина се изпържват наситнения лук, скилидките чесън, нарязан на ситно и парченцата нарязани гъби. Добавят се доматеното пюре и избраните подправки.
Запърженото свинско се връща обратно в съда и се сипва виното. Кавърмата се оставя да заври, захлупва се и ври до готовност на месото.
Оризът се сварява във вода, в познатото съотношение, като в нея се натрошава кубчето бульон. Когато е готов, се отцежда водата и оризът се поставя като гарнитура към местното ястие със стрък магданоз.
Кавърмата може да се приготви и с агнешко месо, както я правят бесарабските българи, което навява на мисълта, че тази рецепта в най-стария си вид може би се е правила и по този начин. Агнешкото се сварява в голям съд, най-добре казан, на открит огън с червен пипер, лук и след сгъстяването на мазнината му се добавя оцет.
Коментари