Брашното от нахут е безглутеново брашно, най-често присъстващо в индийската кухня. С времето успява да стане конкурент на широко използваното пшенично брашно и да се наложи като достоен и достъпен негов заместник.
Най-често можете да го срещнете като основна съставка в известни на всички храни като хумус и фалафел. Когато чуете брашно от нахут голяма част от вас ще си помислят, че това е просто смлян нахут, но истината не е точно такава.
Има няколко различни вида от това брашно, като основната разлика между тях е, че са направени от два различни вида нахут. Първият е със сорта Кабули, който е и най-често срещаният вид нахут, оцветен в ярко кафяв цвят, и с който голяма част от хората са запознати.
Втория вид нахут е сорт Деси, който е с по-малки и груби зърна. Той се предлага в по-тъмни цветове, които преминават от зелено през кафяво, и стигат до почти черно, в зависимост от това кога са събрани семената.
Традиционният вид нахутено брашно, което понякога се нарича бесан, се прави от кафявата версия на нахут Деси, който също е известен като бенгалски нахут. За да се получи брашното, нахутът се изсушава, обвивката се отстранява и се отделя само вътрешното семе.
Полученият разделен нахут понякога се нарича chana dal, което може да доведе до малко объркване, тъй като думата dal често се отнася до леща. Олющеният и нарязан нахут Деси прилича силно на жълта леща. Всъщност лещата, грахът и нахутът произхождат от едно и също ботаническо семейство, но са различни видове.
Има два основни вида брашно от нахут. Първият се получава чрез смилане на семето от сорт Деси на фин прах. Това е версията, известна още като бесан.
Вторият вариант е чрез смилане на сух нахут от Кабули, за да се получи по-често срещаното и достъпно брашно.
И двата продукта са сходни, макар и не идентични. Бесан, който е направен от нахут Деси, е по-фин и по-плътен. За разлика от него брашното от нахут, направено от обикновения и по-достъпен вид нахут, е по-грубо и пухкаво.
Вкусът и на двата е подобен, като основната разлика е в количеството течност, което е необходимо за приготвянето на тесто със същата консистенция. От двата вида Бесан изисква по-малко вода.
Брашното от нахут спокойно може да замени стандартните сгъстители в различни рецепти за печени ястия и така нашумелите в последно време зеленчукови бургери, като сгъстител за сосове, супи и яхнии, както и за приготвяне на различни видове тестени изделия и храни на основата на тесто като палачинки.
Също така е чудесна съставка за комбиниране с други брашна без глутен за приготвяне на различни видове хляб, бисквитки и кифли.
Коментари