Алулозата е позната още като "D-псикоза". Класифицира се като „рядка захар“, която се намира естествено само в определени храни. Съдържа се в пшеницата, кленовия сироп, смокините и стафидите.
Подобно на глюкозата и фруктозата, алулозата е монозахарид или единична захар. За разлика от нея, трапезната захар, известна още като захароза, е дизахарид, съставен от глюкоза и фруктоза. Всъщност тя има същата химична формула като фруктозата, но се регулира по различен начин. Тази разлика в структурата пречи на тялото ни да обработва фруктозата по начина, по който го прави. Въпреки че алулозата в 70-84% се абсорбира в храносмилателната система, тя се изхвърля с урината, без да се използва като гориво.
Алулозата съдържа само 0. 2-0. 4 калории на грам. По вкус и консистенция е идентична с трапезната бяла захар. Подобно на сладкия еритритол, друг популярен подсладител, тя е около 70% по-слаба на вкус, но доста по-безопасна от него.
За хората с диабет или проблеми с кръвната захар добрата новина е, че тя не повишава нивата на захарта или инсулина. В допълнение ранните изследвания на алулозата показват, че има противовъзпалителни свойства, може да помогне за предотвратяване на затлъстяването и да намали риска от хронично заболяване.
Въпреки че някои храни съдържат малки количества от тази рядка захар, през последните години производителите са премахнали фруктозата от царевица и други растения са използвали ензими, за да я превърнат в алулоза. Алулозата се влага в сладки йогурти, фитнес барчета, диетични десерти и др. Тези храни са придобили популярност сред хората, които се хранят диетично и тези, които се стремят да намалят приема на калории и приема на захар.
Какви са ползите от алулозата?
Помага за контрол на нивата на кръвната захар
Този подсладител помага за контрол на диабета. Редица проучвания върху животни показват, че алулозата намалява кръвната захар, повишава чувствителността към инсулин и намалява риска от диабет тип 2, като защитава бета-клетките, произвеждащи инсулин в панкреаса. Други изследвания показват, че може да понижи нивата на инсулин, като увеличи способността на организма да транспортира по-ефективно захарта от кръвния поток до клетките.
Увеличава загубата на мазнини
Изследване на затлъстели мишки също показва, че алулозата увеличава загубата на мазнини. Това включва нездравословни коремни мазнини, известни също като висцерални мазнини, които са тясно свързани със сърдечни заболявания и други здравословни проблеми. В друго проучване при плъхове, те са поставени на диета с високо съдържание на алулоза и тази група изгаря значително повече калории и мазнини за една нощ и трупа много по-малко мазнини, в сравнение с плъхове, хранени с целулоза. Тъй като това е нов подсладител, неговите ефекти върху загубата на тегло и мазнини при хората все още не са напълно изучени.
Осигурява защита срещу затлъстяване на черния дроб
Изследвания върху мишки показват, че освен загуба на тегло, алулозата намалява мастните натрупвания в черния дроб. Тя също така защитава мускулите, като насърчава загубата на мазнини в черния дроб и тялото.
Може да намали възпалението
Възпалението е нормален имунен отговор, който тялото използва, за да се защити от инфекция. От друга страна, хроничното възпаление може да изостри симптомите на автоимунни нарушения и да допринесе за сериозни заболявания като сърдечни заболявания, рак и диабет. Някои изследвания върху алулозата предполагат, че тя може да има мощни противовъзпалителни свойства. Въпреки че не е ясно как точно действа, скорошно проучване на алулозата от 2020 г. отбелязва, че може да взаимодейства с полезните бактерии в червата, за да помогне за намаляване на възпалението и намаляване на наддаването на тегло.
Безопасна ли е алулозата?
Алулозата изглежда безопасен подсладител. Проучванията с високи дози алулоза с продължителност от 3 до 18 месеца при плъхове не разкриват никаква токсичност или други здравословни проблеми, свързани с подсладителя. При проучвания при хора с по-реалистични дози от 12 грама (15 грама са 1 чаена лъжичка) на ден до 3 седмици не са свързани с никакви странични ефекти.
Когато се консумира умерено, е малко вероятно алулозата да причини здравословни проблеми. Но както при всяка храна, винаги може да възникне индивидуална чувствителност. За съжаление алулозата все още не се предлага масово на нашия пазар и трудно може да бъде намерена.
А в тази статия можете да видите Безопасни ли са изкуствените подсладители
Коментари