Едно от най-важните условия, за да бъде сполучливо изпълнена всяка рецепта, е да се спазват точно количествата на продуктите, дадени в нея. Везната вече не е лукс и всяка домакиня би трябвало да я има в кухнята си.
По практични са тези, които се монтират на стената. Но все пак, като че ли по-бързо се работи, когато се ползват практични мерки в кухнята - чаши, лъжици и други.
В някои книги повечето рецепти са дадени с такива мерки. Но там, където продуктите са в грамове, за препоръчване е да се мери съвсем точно с везна, за да има добър резултат, особено когато се приготвят сладкиши. Необходима е и една стъклена градуирана мензура.
Тъй като използваните за практични мерки съдове са с различна вместимост, нека да кажем кой са стандартните мерни единици в кухнята и точни пропорции:
- 1 ч.ч. (чаена чаша) = 250 мл
- 1 в.ч. (винена чаша) = 150 мл
- 1 к.ч. (кафена чаша) = 100 мл
- 1 с.л. (супена лъжица) = 10 мл
- 1 ч.л. (чаена лъжичка) = 5 мл
- 1 к.л. (кафена лъжичка) = 3 мл
Маслото, сметаната и други пакетирани продукти са дадени така, както се продават в магазините, но и тук е необходимо уточнение, защото понякога се предлагат и в други разфасовки:
- 1 пакетче краве масло - 125 г;
- 1 пакетче маргарин - 250 г;
- 1 кофичка сметана - 250 г;
- 1 кофичка кисело мляко - 500 г;
- 1 опаковка майонеза - 250 г
- 1 яйце тежи около 50 г.
Трябва да се употребяват само стандартни яйца, особено за по-фините сладкиши.
Когато се измерват с практични мерки брашно, пудра захар, какао, пресети предварително, те са по-пухкави, по-обемни, но с по-малък грамаж.
Препоръки: Преди да пристъпите към изпълнение на рецептата, пригответе и подредете на масата всички продукти, които са ви необходими, уредите и домакинските съдове, с които ще работите. Така няма опасност да пропуснете нещо и се пести време.
Също за сполучливото изпълнение на рецептата не е желателно да се удължава времето за приготвянето ѝ.
Коментари