Кореноплодните може да не са най-апетитно изглеждащите храни, но външният вид не е всичко. Кореноплодните зеленчуци много време са били пренебрегвани, защото имат землист и горчив вкус. Вече не!
Цвекло, пащърнак, артишок, сладки картофи и много други корени и грудки украсяват съвременните ястия благодарение на адаптивните си вкусове и полезни свойства.
Вкоренени в земята
Аюрведа и макробиотиката твърдят, че начинът, по който храната расте, може да ни повлияе значително. По тази логика се смята, че зеленчуците, силно вкоренени в почвата, ни поддържат добре. Те са лечебни и балансиращи за тялото в състояние на стрес. Коренните зеленчуци са били основната диета на отшелниците и йогите в древни времена. Тъй като тези зеленчуци растат близо до земята, те носят предимно свойствата на земята.
Огромни предимства на кореноплодните
Всички кореноплодни зеленчуци са естествено без глутен, така че се вписват с лекота в модерното хранене. Съвременната тенденция да се избягват зърнени храни и глутен вероятно популяризира кореноплодните зеленчуци още повече, тъй като те са изобилни източници на нишесте, въглехидрати, витамини, антиоксиданти и минерали.
Освен това те са с по-ниско съдържание на калории, имат по-нисък гликемичен индекс и причиняват по-малко храносмилателни или възпалителни проблеми, отколкото зърнените храни. Така че те работят брилянтно за все повечето хора, които се опитват да отслабнат или просто да останат във форма.
Как се готвят и съхраняват кореноплодните
Кореноплодните зеленчуци могат да се консумират сурови, но тъй като са твърди и имат земен вкус, те са най-вкусни, когато са сготвени. Задушаването или варенето на корени е чудесен начин да ги приготвите, за да ги пасирате или пюрирате - всеки корен може да се смеси в кремообразна супа с кореноплодни.
Печенето на зеленчуци с непокътнати кожи свежда до минимум контакта с въздуха, като по този начин намалява загубата на хранителни вещества. Печете цвекло, направете картофена кремсупа, задушете морковите и пащърнака - вариантите са много.
Децата на почвата
- Сладки картофи - Яжте ги, за да получите дозата витамин А, калий, витамин В5 и витамин С в допълнение към фибрите. Въпреки че са „сладки“, те всъщност са с по-нисък гликемичен индекс от обикновените бели картофи и помагат за по-добро стабилизиране на кръвната захар;
- Ряпа - Ряпата е член на семейството на кръстоцветните зеленчуци, така че е свързана със зеленчуци, борещи се с рака, като броколи, зеле, къдраво зеле и брюкселско зеле. С високо съдържание на калций, магнезий и калий, тя също е здравословна храна за сърцето;
- Ям - Ямът е по-малко известна коренова грудка. Традиционно се използва като лекарство за леки неразположения като кашлица, астма и хронични заболявания като хемороиди, бронхит, артрит. Използва се и за допълване на зърнени храни и за дългосрочен хормонален баланс;
- Червено Цвекло - Супер доставчик на енергия и фибри, цвеклото е здравословна добавка за спортисти, защото повишава тяхната издръжливост по време и след тренировка. Цвеклото също помага за детоксикацията на тялото, тъй като е алкално по природа.
Коментари