Значението на протеините за организма е толкова голямо, че те са наричани градивни елементи на тялото. Обхващайки 17 процента от теглото на тялото, протеинът преобладава като компонент на мускулите, кожата, ноктите, косата и очите, на основните вътрешни органи като сърцето и мозъка.
Освен това е източник на енергия за тялото и има съществена роля за производството на антителата, борещи се с инфекциите, които регулират кръвната захар и изгарянето на мазнини. Протеинът е елементът в храненето, който се следи особено стриктно от фитнес маниаците, тъй като играе основна роля в трупането на мускули.
Основни източници на протеини са месото, млечните продукти, рибата и яйцата. Месото е най-популярният и предпочитан източник на протеини. В днешно време обаче много хора предпочитат да пропуснат този на снабдяване с протеини и да потърсят алтернативни източници главно от растителен произход.
Има някои определени храни, които съдържат високи дози протеини и могат да бъдат включени във вегетарианските диети като алтернативи на месото. В следващите редове вижте как да си набавим протеини без месо:
Кисело мляко
Киселото мляко, при което суроватката е изцедена, е важен източник на протеини. Една чаена чаша от него съдържа от 15 до 20 грама протеини, което е с 9 грама повече от обикновеното мляко. В него се съдържат и още някои здравословни хранителни вещества като калция, калия, витамини и минерали. Това го прави питателна и вкусна закуска преди тренировка.
Пресните плодове, ядките и медът са идеална добавка за него, за да се получи плодово мляко като отличен десерт. Може да участва в пикантни ястия като съставка, н коктейли и зеленчукови изкушения.
Пробиотиците в него имат роля в поддържане на здравословното състояние на храносмилателната система, подпомага регулирането на теглото, понижава кръвното налягане и прочиства лошия холестерол.
Леща
Лещата е сред най-добрите растителни източници на протеини. Една чаша от нея съдържа 18 грама протеин. Не съдържа всички незаменими аминокиселини, но пък богатството на фибри, желязо, калий, фосфор, фолат, цинк, ниацин компенсират тази липса.
Едамаме
Младите соеви зърна, набрани преди да са узрели напълно и преди да се втвърдят, са също богати на протеини. В една чаша едамаме се съдържат 17 грама протеин.
Този зелен боб е ценен и с фибрите, желязото, калция, медта, калия, магнезия и витамините С и К, заедно с полиненаситените мазнини, особено омега- 3, алфа линоленовата киселина. Отсъствието на глутен и ниското калорично съдържание правят едамаме ценен източник на протеини.
Като добавим бобът, тофуто, семената на чията, киноата, соевото мляко, зеленият грах, фъстъченото масло ще се получи една вкусна и пълноценна хранителна база за протеини, без да е нужно да се включи месо към тях.
Вижте и някои идеи за:
Коментари