Безспорно най-отглежданото в Мексико растение е царевицата, а и без нейна помощ надали бихме се насладили на неустоимите местни питки, известни като тортили.
Да, всеки е чувал за тортилите, а и бихме се изненадали, ако не сте ги и пробвали. Те са емблематични за мексиканската кухня, като по последни данни консумацията им е около 300 милиона дневно. Или на човек по три тортили (можете да ги срещнете и като тортияс) на всеки ден. И то само в Мексико!
Мексиканците обичайно използват тортилите за увиване на различна храна, включително и на такоси. Характерното за такосите обаче, е че плънката се изсипва щедро върху питката (тортилята) и се прегъват само нейните краища, така че да придобие формата на мида.
В Северно Мексико, за което може да се каже, че такосите са най-популярната храна, те обичайно се поднасят навити на руло или прегънати на две.
Ето и няколко съвета, които е добре да спазвате, ако искате да си приготвите автентичен мексикански такос.
Разлика между американски и мексикански такоси
За разлика от американския такос (същинският му произход отново се крие в Мексико), който се е наложил почти навсякъде по света, мексиканският такос се приготвя на момента от току-що изпечена тортиля, която има мека текстура. Американските такоси се приготвят от твърдо тесто, което в много случаи се пържи, а не се пече.
Лесна рецепта за мексикански тортили
Най-лесната рецепта за приготвяне на тортили е като изсипете в дълбок съд около 150 г царевично брашно, ½ ч.л. сол и 200 мл хладка вода, която се добавя постепенно при разбъркване. Целта е да получите меко и влажно тесто (при нужда добавете още вода), което да оставите покрито с кърпа за 1 час.
От това тесто се правят 8- 9 малки питки, които с помощта на точилка се разточват, за да придобият дебелина, колкото е лист хартия. Изпичат се в силно нагорещен тиган от двете страни за около 30-40 секунди. Ако ги печете повече време, те ще са по-скоро хрупкави и чупливи, а не меки и удобни за направата на такоси.
Предвид факта, че надали разполагате с достатъчно време за приготвяне на тортили, нито пък имате типичните мексикански уреди за направата им като тортеадорите или пък кемалите (вид плоска скара за печене на тортили), ще трябва да се задоволите със закупените от магазина тортили, които по-късно да превърнете в такоси. Следете те да са направени от царевично, а не от пшенично брашно!
Плънки за мексикански такоси
Типичните мексикански такоси се приготвят със смляно пилешко, свинско, телешко месо или дори риба. Когато използвате пилешки или рибен топинг, то поднесете такосите с парченца нарязан лайм.
По заведенията, които посещаваме, такосите обичайно се поднасят и с листенца айсберг. Помнете, че това е американският, а не мексиканският вариант! Мексиканците използват обикновена марула.
Мексиканците харесват такоси с гуакамоле, заквасена сметана, сирена и всякакви пикантни меса. А без салса, няма как да наречете един такос мексикански!
Какви са характерните мексикански плънки? Най-разнообразни и без наложени конкретни правила. Освен пикантни меса и сирена, можете да използвате боб, тиква, тиквички, лук, чушки, царевица, гъби и др.
Правила за хапване на мексикански такос
А любимите на мексиканците подправки при поднасянето на такосите са кориандър, мента, магданоз и прясно изцеден сок от лайм. Напомняме и за салсата!
Такосите трябва да са с малки размери, защото е обичайно на човек да се поднасят по няколко. Никога не ги поднасяйте заедно с вилици, защото те се хапват само с ръце.
Любопитно за мексиканския такос
Ако искате да си приготвите по-луксозен такос, то освен пари ще ви трябва и доза късмет, защото за него ще ви е необходима една не толкова известна гъба, позната като уитлакоче. Тя расте по кочаните на царевицата и често е наричана и „мексиканският трюфел“. От запържени в тиган лук, чушки, тиква и уитлакоче се приготвят такосите и кесадиите де Уитлакоче, които дори и в мексиканската столица не се предлагат навсякъде, а по отношение на цената си са достъпни само за по-облагодетелстваните във финансово отношение хора. Така или иначе бихме ви посъветвали да пробвате Такос де Уитлакоче, стига да имате късмет. Струва си, повярвайте ни!
Вижте още как се правят енчиладас.
Коментари