Gotvach.bg»Статии»Кое за какво е полезно»10 фалшиви мита за храненето, развенчани от експерти

10 фалшиви мита за храненето, развенчани от експерти

10 фалшиви мита за храненето, развенчани от експерти

Има различни вярвания относно храненето, някои от които са широко разпространени. И все пак, според последните научни изследвания не всички от тях са точно правилни.

От рисковете на продукти като соево мляко и червено месо, до ролята на кафето, ето 10 мита за храненето, които вероятно трябва да бъдат преразгледани.

Фалшив мит 1: Прясното е по-добро

Има упорито убеждение, че пресните, особено за плодовете и зеленчуците, са по-добри от консервираните. Но това невинаги е така: Консервираната храна също може да спести пари и е лесен начин да се уверите, че винаги има налични плодове и зеленчуци в дома, каза Сара Блейх, бивш директор по безопасността на храните в Държавния департамент по земеделие, за New York Times. Би било добре да се обърне внимание на присъстващите захари.

Фалшив мит 2: Мазнините са вредни

10 фалшиви мита за храненето, развенчани от експерти

Един от най-разпространените митове за храненето е за мазнините, които много от нас искат да премахнат от диетата. Ефектите от това обаче могат да са контрапродуктивни. Всъщност здравословни мазнини като мононенаситени (съдържащи се в зехтин и други растителни масла от авокадо и някои ядки и семена) и полиненаситени (съдържащи се в слънчогледово и други растителни масла, ядки, риба и ленено семе) могат да помогнат за намаляване на риска от сърдечно заболяване или инсулт.

Фалшив мит 3: Плодове и диабет

Някои проучвания показват, че тези, които консумират порция плодове на ден, особено боровинки, грозде и ябълки, имат по-малък риск от развитие на диабет тип 2. А други изследвания показват, че ако вече имате диабет тип 2, яденето на плодове може да помогне за контролиране на кръвната захар. Във всеки случай винаги трябва да се консултирате с Вашия лекар, за да контролирате диабета и диетата.

Фалшив мит 4: Кафето уврежда черния дроб

Идея, която също е много разпространена, но невярна: умерената консумация на кафе, оценена на 2-3 чаши на ден, може дори да има благоприятен и защитен ефект, осигурявайки антиоксиданти. По-добре е да спрете до 1 чаша кафе на ден. Вижте още: Митове за пиенето на кафе

Фалшив мит 5: Изберете растително мляко

10 фалшиви мита за храненето, развенчани от експерти

Твърди се, че растителното мляко, т.е. това от овес, бадеми, ориз и коноп, е за предпочитане пред кравето мляко. Това обаче невинаги е така: кравето мляко има почти два пъти повече протеин от овесеното мляко и четири пъти повече от бадемовото мляко. Освен това в растителното може да има натрий и добавени захари, вредни за здравето.

Фалшив мит 6: Коя е вода да избера

Минералната вода често се смята за по-добра от чешмяната вода, но това невинаги е така: в края на краищата и двете получават едни и същи видове проверки за безопасност.

Фалшив мит 7: Опасните соеви храни

Скорошни проучвания върху животни са установили, че високите дози растителни естрогени в соята, наречени изофлавони, стимулират растежа на раковите клетки на гърдата. Оттук и убеждението, че тази стимулация присъства и при животните - принцип, който не е верен, а по-скоро неговата противоположност. Всъщност соеви храни и напитки на основата на соя като тофу, темпе, едамаме, мисо и соево мляко, могат дори да имат защитен ефект срещу риска от рак на гърдата и оцеляването.

Фалшив мит 8: Диетата при бременност

По време на бременност винаги е необходимо да имате здравословна и балансирана диета, за да избегнете проблеми като гестационен диабет или хипертония. Някои храни като месо, риба, сурови яйца или колбаси, които могат да причинят инфекции на плода, трябва да се консумират с повишено внимание по време на бременност. Други като кафе трябва да бъдат ограничени, докато алкохолните напитки трябва да се спрат - най-добре. Така че без преяждане, дори ако сте двама (или повече).

Фалшив мит 9: Вредните бели картофи

10 фалшиви мита за храненето

Картофите често се поставят под въпрос поради висоикия им гликемичен индекс. Все пак те са богати на витамин С, калий, фибри и други хранителни вещества, особено когато се консумират с кожата. Освен това са евтини и се намират в хранителните магазини през цялата година.

Фалшив мит 10: Червено месо и рак

И накрая една от най-обсъжданите теми: причинява ли рак консумацията на червено месо? Няма научни доказателства, че непреработеното червено месо, приемано в правилните количества и като част от разнообразна диета, е канцерогенно. За деца и бременни жени чистото месо е много важна храната за доставяне на необходимите хранителни вещества като желязо и витамин B12.

Вижте още:

- Продължавате ли да вярвате в тези хранителни митове;

- Рухналите митове в кулинарията;

- 10 уж здравословни продукта - не са.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest