Спред е сравнително ново понятие в кулинарията. Идва от английски, където spread означава намазана паста. Това дава доста добра представа за същността на продукта. Това е храна, която прилича на маслото и пастета, но има по-различен състав и вече се използва редом с маргарина и маслото за мазане.
Разликите между продуктите е в състава, текстурата, вкуса, начина на производство. Ето какво представлява спредът и мястото му сред тях.
Технология за получаване и разновидности на спред
Първоначално появил се като медицинска храна, заместител на маслото, спредът намира топъл прием сред привържениците на здравословното хранене. Той се получава във вакуумна среда при температура до 90 градуса. В резултат на въздействието върху група мазнини в състава, се променя химическия състав и физическите свойства, следствие на което крайният продукт е паста.
Според състава се различават:
- Кремообразно-зеленчукови с повече от 50 процента млечна мазнина
- Растително-кремови -от 17 до 49 процента
- Растителна мазнина - без наличие на млечна мазнина
Това е калоричен продукт с 495 килокалории на 100 грама маса и богат състав с много витамини - А, група В, С, Е, К, РР, минерали- калций, магнезий, натрий, фосфор, както и омега-3 мастни киселини.
Разликата между спреда и маслото е, че последното се прави от пълномаслено мляко, съдържа хранителни вещества и холестерол. Маргаринът се произвежда от растителни и млечни мазнини чрез хидрогениране. В него няма холестерол, а съдържа витамини и фибри.
Спредовете често биват сравнявани с разядките и диповете. Разликата между дип и спред е, че при първия съпътстващата храна като хляб се потапя в констистенцията, докато спредовете се намазват върху филии. Разядките от своя страна, не са толкова гъсти, хранителни и калорични като спредовете.
При спреда появата на трансамзнини в състава се изключва заради начина на производство.
Здравословни ползи от спреда и използване в кулинарията
Поради метода на производство на спреда всички полезни свойства на растителните масла се запазват в него. Полиненаситените мастни киселини регулират метаболизма и нормализират кръвообращението, подпомагат дейността на мозъка.
Съдържащият се витамин Е забавя стареенето на клетките и пази кожата млада и опъната. Витамините А и Д имат положителен ефект върху кожата, косата, зрението и костите.
Витамин С укрепва стените на кръвоносните съдове, стимулира имунитета и пази от вируси.
Освен това той има приятен вкус и е много популярен за всякакви сандвичи, с намазване, както топли, така и студени. Може с него да се пържи риба, месо, зеленчуци, морски дарове. Подходящ е за сладкиши, сосове, гарнитури и за намазване вместо масло.
Предупреждения при използване на спред
Тъй като е висококалоричен продукт, спредът трябва да се използва разумно. При хора и диабет и наднормено тегло това е особено актуално.
Ястията, приготвени със спред, стават по-кремообразни, приятни на вкус, а обработени термично, нямат неприятна миризма.
Спредът може да е приятно допълнение и към вашата трапеза. Изпробвайте го още днес, като приготвите:
Коментари