Gotvach.bg»Статии»Хранене и Здраве»От емоционален глад до гладен мозък: 4-те вида затлъстяване

От емоционален глад до гладен мозък: 4-те вида затлъстяване

От емоционален глад до гладен мозък: 4-те вида затлъстяване

Има не само един тип затлъстяване, а поне четири различни вида. Разбирането за всеки пациент какъв е неговият фенотип, му помага да го насочи към най-ефективното лечение. Това от данните, излизащи от VI Национален конгрес на Италианското дружество по клинично хранене и метаболизъм (Sinuc), който се провежда в Рим.

Затлъстяването е хронично заболяване

Затлъстяването е хронично, рецидивиращо, мултифакторно заболяване, чието разпространение продължава да нараства в целия свят. Според експертите могат да бъдат идентифицирани четири типа затлъстяване:

- гладен мозък;

- емоционален глад;

- гладни черва;

- бавно горене.

Гладен мозък

При първия разглеждан тип затлъстяване оста мозък-чрева предизвиква нужда от повече калории за постигане на пълнота и ситост.

Емоционален глад

Емоционален глад

При втория тип обаче желанието за ядене служи за справяне с положителни или отрицателни емоции. Поведение, считано за хедонистично. Този тип затлъстяване показва по-високи нива на тревожност, депресия и емоционално хранене, както и по-ниски нива на самочувствие и по-лош образ на тялото в сравнение с други фенотипове.

Гладни черва

При третия тип обаче има необичайна продължителност на пълнота с по-бързо изпразване на стомаха. Хората с фенотип гладни черва показват по-ускорено изпразване на стомаха, приблизително 30% за твърди храни и 22% за течности при жените, докато при мъжете средното изпразване на стомаха се ускорява с 38% за твърди храни и 33% за течности. Следователно субектите са склонни да се хранят по-често.

Бавно горене

Четвъртият тип затлъстяване обаче се характеризира с намаляване на скоростта на метаболизма. Субектите с фенотип на „бавно изгаряне“, разпознаваем чрез забавен метаболизъм, показват по-ниска мускулна маса и по-ниско предразположение към физическа активност.

Стратегии за борба със затлъстяването

Затлъстяване

Разбирането как и защо някои хора трупат тегло е една от целите, които учените са си поставили, за да подкопаят патологичния механизъм и да намерят стратегии за връщане на теглото, считано за нормално. Идентифицирането на фенотипове на затлъстяването въз основа на патофизиологията и поведението наистина може да доведе до целенасочени и по-ефективни интервенции и да подобри резултатите от загуба на тегло.

Проучвания

В проучване, публикувано в медицинското списание Obesity, в група пациенти, на които са били предписани лекарства против затлъстяване, фенотипно ръководеният терапевтичен подход е свързан с 1.75 пъти по-голяма загуба на тегло след една година и процентът на пациентите, които са загубили повече от 10% за една година, са 79% в сравнение с 34% с генерично лечение.

Персонален подход

Възможно е също индивидите да показват смесени фенотипове или да не принадлежат към нито една от тези четири групи, но за експертите идентифицирането на биологични модели е важно за персонализиран подход.

Остарели подходи в борбата със затлъстяването

Неефективността при загуба на тегло сред пациентите със затлъстяване от използването на диети, лекарства, устройства и хирургични интервенции е видима. Вече е добре установено, че подходът за намаляване на калорийния прием и увеличаване на движението е недостатъчен и остарял. Вече не можем да пренебрегваме, че наднорменото тегло е отговорно за около 70 хиляди смъртни случая, които могат да бъдат избегнати годишно само Италия., твърдят учените.

Затлъстяването е форма на прекомерно недохранване, но има произход, който признава диетични, генетични, емоционални и социални фактори, поради което е толкова трудно лекарите да могат да помогнат.

Според специалисти има тясна връзка между храносмилателната система и централната нервна система, наречена ос черво-мозък. Балансът на този комуникационен път може да бъде променен от множество фактори.

Вижте още:

- Коя е истинската причина за затлъстяването;

- Диета при затлъстяване на черния дроб.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest