Пчелите са истински вълшебници, даряващи на хората продукти за здраве и дълголетие. Медът е най-използваната храна, произведена в пчелния кошер, но не по-малко ценни са и другите дарове от пчелина, зареждащи тялото с рекордни дози витамини, минерали, аминокиселини.
Един от тези безценни дарове е пчелния прашец. Това е най-чистият естествен протеин в природата с мощни имуностимулиращи, противовъзпалителни и антибактериални свойства, определящи на прашеца роля на едно от най-ценните средства за лечение на всякакви заболявания.
Пчелният прашец захранва тялото по-пълно от най-добрите комбинации от животинска храна, плодове, зеленчуци и ядки. Това е ниско калорична, но силна храна за лечение и запазване на фигурата. Всичко това се дължи на уникалния състав на продукта.
Състав на пчелния прашец
Медоносните пчели събират прашец от растенията, пренасят го до кошера, превръщат го в храна за колонията. Той се състои от цветен прашец, нектар, ензими, мед, восък и пчелен секрет от слюнката на пчелите. Представлява малки бели топчета, които се съхраняват в пчелната пита.
Този безценен продукт има уникален хранителен състав, съдържащ повече от 250 биологично активни вещества. Сред тях трябва да се отбележат протеините, въглехидратите, липидите, мастните киселини, витамините, минералите, ензимите и антиоксидантите. Съотношението на съставките е следното:
- Въглехидрати - 40%;
- Протеини - 35%;
- Мазнини- 5%;
- Вода- 4-10%;
- Други вещества - 5-15%.
Сред последните са витамини, минерали, антибиотици с естествен произход, антиоксиданти. По същество минералите в пчелния прашец са калий, магнезий, желязо, хром, кобалт, сребро, никел, алуминий, молибден, калций и други. В сърцевината си гранулите пчелен прашец съдържат витамини от група В, витамини А, С, Е, фолиева киселина, рутин, липиди и много въглехидрати. Съдържа и най-полезните за тялото киселини, както и лактоза.
Точният хранителен състав зависи от сезона и растителния източник. Прашецът, събран през пролетта, има различен състав от този, събиран през лятото.
Ползи от пчелния прашец
Ползите от пчелния прашец се откриват както в хранителен, така и в лечебен план.
- Пчелният прашец предпазва от хронични заболявания
Този продукт е зареден с антиокдсиданти с голямо разнообразие - флавоноиди, каротеноиди, кверцетин, кемпферол, глутатион.
Антиоксидантите предпазват тялото от вредните свободни радикали. Уврежданията от тях са свързани с болести като рак и диабет тип 2;
- Понижава риска от сърдечни заболявания
Високите кръвни липиди и холестерола повишават риска от сърдечни заболявания. Пчелният прашец доказано снижава този риск. Добавката на пчелен прашец при хора с късогледство, следствие на висок холестерол, снижава тези нива и увеличава зрителното поле.
Антиоксидантите в състава на прашеца предпазват липидите от окисляване. Когато са окислени, те слепват кръвоносните съдове и водят до сърдечни проблеми;
- Пази черния дроб от токсини и подобрява чернодробната функция
Пчелният прашец има детоксикаращи свойства, които се проявяват при защита на чернодробните клетки, включително от предозиране с лекарства;
- Противовъзпалително действие
Този продукт традиционно е средство за намаляване на възпалението и подуването. Сравнението с медикаменти показва възможности на пчелния прашец, съпоставими с нестероидните противовъзпалителни средства.
Той съдържа няколко съединения, които намаляват възпалението, в това число кверцетин, който действа на омега- 6 мастните киселини, като арахидонова киселина.
Освен това съставките на пчелния прашец потискат биологичните процеси, стимулиращи производството на туморни образувания;
- Повишава имунитета
Пчелният прашец има способността да засили имунитета и да намали тежестта и силата на алергиите. Мастните клетки, когато се активират, освобождават химикали, предизвикващи алергии, а пчелният прашец ги блокира.
Продуктът има силни антимикробни свойства и убива бактерии като ешерихия коли, салмонела и други;
- Помага за заздравяването на рани и убива бактериите
Противовъзпалителните свойства на продукта подпомагат тялото при зарастване на рани. Много ефективен е при лечение на рани от изгаряния. Прилаган като балсам, прашецът притежава свойствата на стандартните лекарства;
- Подпомага борбата срещу рака
Продуктът от пчелния кошер има приложение в профилактиката на раковите заболявания. Екстрактите от прашеца потискат растежа на туморите и програмират смъртта на раковите клетки. Прашецът от бяла върба намалява риска от рак на гърдата, простатата и матката;
- Облекчава симптомите на менопауза
Пчелният прашец облекчава част от симптомите на менопаузата. Приемайки добавката, много жени се чувстват по-комфортно заради намаления ефект от горещи вълни, раздразнителност и болки в ставите, радват се на приток на енергия и настроение;
- Подобрява усвояването на хранителните вещества
Пчелният прашец съдържа витамин С и биофлавоноиди, които подобряват усвояването на желязото. Тялото усвоява повече калция и фосфор;
- Подпомага лечението на безплодие
Пчелният прашец стимулира функциите на яйчниците, освен като хормонален стимулант може да се използва и като афродизиак;
Как се приема пчелен прашец
Консумацията на пресен пчелен прашец се препоръчва на хора с диетично хранене, вегани и постещи, както и хора с хронични заболявания, спазващи лечебна диета.
В суров вид той е нискокалорично, но добре зареден с хранителни вещества, витамини, аминокиселини и минерали попълнение в менюто. Доставя чист протеин и се абсорбира много добре в организма.
В пресен вид се препоръчва също на диабетици, хора със сърдечни, имунни и онкологични заболявания. Може да се консумира и изсушен или смлян. Според предпочитанията възможни начини за прием са:
- С кисело мляко - може да се добавят също плодове или пресни млека;
- В сока или смутито - за набавяне на енергия за целия ден може да се добави пчелен прашец към сутрешното смути, а също и като микс със сурови ядки;
- В салати - добавка в салата с пчелен прашец ще я направи супер храна, която е достатъчна за самостоятелно блюдо.
Какво количество пчелен прашец да се приема зависи от алергичната възприемчивост към продуктите от пчелина. За възрастните стартът е ¼ супина лъжица, като постепенно се увеличава дозата до 2 непълни лъжици на ден.
Противопоказания от консумация на пчелен прашец
В някои случаи пчелният прашец може да се окаже вреден за здравето. Нужно е да се знае кога този продукт е противопоказен.
Индивидуалната непоносимост към пчелния прашец е първата забрана за използването му. Макар да не е силен алерген, има хора с тежки реакции към него, затова проверката за алергия трябва да се направи преди първата употреба. Главоболие хрема и сърбежи по кожата са симптомите за алергия към продукта.
Не бива да се консумира и при следните заболявания:
- Хемофилия;
- Бъбречни патологии;
- Диабет;
- Хронични соматични заболявания в момент на криза.
По време на бременност и кърмене приемът трябва да бъде съгласуван с лекар.
Хора с нарушения в хормоналната система трябва да внимават с приема и да се съветват с лекуващия специалист.
Не се препоръчва да се дава на деца под 3 -годишна възраст.
Пчелният прашец трябва да се закупи от оторизиран доставчик, особено когато се ползва с лечебна цел, за да се гарантира неговата автентичност.
Вижте още и как се свалят кила с пчелен прашец.
Коментари