Различни зърнени култури днес са основата за получаване на брашно и приготвяне на тестени изделия. Едно от тях е спелтата, зърно, което се преоткрива на трапезата.
История на спелтата
Спелтата с научно название Triticum spelta, а в България е известна и като динкел, има много древна история. Генетичната възраст на зърното е 9500 години, а родното му място се смята, че е в Близкия изток, предхождайки възникването на хлебната пшеница. Спелтата е била основна храна от времето на бронзовата епоха до началото на 20-ти век, когато е заменена с хлебната пшеница.
Спелтата е известна като житото на фараоните в древен Египет, което показва високата оценка в древността на тази храна. Не е случаен фактът, че това зърно се е ценило толкова много, то има много положителни качества, които го определят днес като здравословна храна.
Предимства на спелтата
Спелтата е чиста култура, която не се поддава на интервенции за увеличаване на добива. Обвитите в дебела люспа зърна запазват хранителните вещества, витамините и минералите от вредните влияния на околната среда.
Спелтата се отличава с балансирано съдържание на глутен и е подходяща дори за алергични хора. Тъй като съставките в нея са основно водноразтворими, тя се абсорбира и обработка лесно от организма.
Консумацията на спелта подобрява кръвообращението и храносмилането, улеснява прочистването на организма, тъй като тонизира работата на бъбреците, разширява съдовете. Високият процент въглехидрати и фибри, наред със съдържанието на мед, магнезий и фосфор я правят отличен избор на трапезата.
Какво се приготвя от спелта
Като здравословна храна спелтата намира широко приложение в рецептите. Може да се направят различни тестени изделия със спелта - хляб, пълнозърнеста паста, мюсли, каша, десерти.
Хлябът от спелта има богат аромат и вкус, а наред с това се усвоява по-лесно, така че с всички тестени изделия с брашно от спелта могат да бъдат здравословна алтернатива на солените печива и десерти от пшеница.
Препечената спелта е подходяща за приготвяне на напитка, която да замести кафето за хората, които не могат да го употребяват по здравословни причини.
От спелта в Нидерландия правят джин, в Бавария - бира, а в Полша - водка.
Курабийките и тарталетите с брашно от спелта са здравословния вариант за всеки празник.
В какъв вид се консумира спелта
Това зърно може да се консумира в печива от брашно от спелта, варено или сурово.
Брашното от спелта е много фино и хлябът от спелта има много приятен вкус, макар че не бухва, както става с черните хлябове.
Сварената спелта е чудесна алтернатива на ориза и картофите най-вече като гарнитура към печива.
Зърното от спелта може да се накисне за 8-12 часа и след това да се консумира с кисело мляко или да се добави към салатата.
Направете здравословен избор с брашното от спелта и разгледайте нашите вкусни идеи в галерията горе.
Виж също какви са характеристиките на брашното от спелта и защо да го включим в менюто си.
Коментари