Gotvach.bg»Статии»Кулинарни Съвети»Как се суши смръчкула

Как се суши смръчкула

Как се суши смръчкула

Гъбата смръчкула има изключителни вкусови качества, но се открива трудно и затова е сред най-търсените и скъпи гъби за изтънчени кулинарни специалитети.

Тази забележителна представителка на огромното царство на гъбите расте сред храсталаците и тревистите места в близост до реките и деретата в овощните градини и гори само от края на март до края на май и затова съхраняването на този истински природен дар е въпрос, който занимава гъбарите.

За съжаление гъбата от вид смръчкула не може да се съхранява трайно в хладилник, но пък в сушено състояние издържа до 1 година, така че сушената смръчкула е начинът да се ползва постоянно гъбата като съставка, подобряваща невероятно много вкуса и аромата на храната. Ето как става това.

Основни правила за сушене на гъба смръчкула

Процесът на сушене на смръчкулата започва с подбора на екземпляри за целта.

- Подбират се само здрави гъби, а наранени места по гъбите се изрязват.

- Презрели гъби не се сушат, защото не могат да изсъхнат, те ще изгният.

- Сушенето трябва да се извърши максимално бързо след брането, защото гъбата не е особено трайна.

- Основно положение при сушене на всякакви гъби, включително смръчкула, е че не се мият преди това, а се почистват със суха кърпа от налепени по тях пръст, мъх и други отпадъци. Мократа гъба не може да изсъхне, защото абсорбира влагата и влошава състоянието си.

Начини за сушене на гъба смръчкула

Смръчкула

Сушене на смръчкула в дехидратор

Почистените гъби се нареждат на разстояние в тавата на дехидратора, нарязани на парчета, така че горещият въздух да циркулира спокойно около тях. Сушат се при температура 50 до 55 градуса за няколко часа, като времето зависи от големината на гъбите.

Правилно изсушената гъба смръчкула трябва да бъде жилава, при огъване да не се чупи, да не изглежда мокра отвън. Добре изсушената гъба има отличен вкус, приятна миризма и е запазила уникалните си вкусови качества. Не бива да се забравя, че изсушената гъба губи значително своята маса.

Сушене на смръчкула в електрическа фурна

Вместо електрическа сушилня може за се използва и фурната на домашната готварска печка. Гъбите се нарязват отново на плочи с дебелина около 5 милиметра, нареждат се върху хартия за печене и се поставят във фурната, загрята на 45 градуса. Вратата на фурната трябва да бъде отворена, или да се отваря постоянно, за да не се създаде влажна среда.

Сушене на смръчкула на конец

Гъбите може да се нарежат и нанижат на обикновена нишка. Държат се в проветриво и топло помещение и се изсушават, докато станат меки и еластични.

Сушене на смръчкула на решетка

Гъбите се нарязват и поставят върху решетка, която е добре да се постави на високо, но защитена от пряка слънчева светлина и от дъжд. За да не бъдат нападани от насекоми, гъбите се покриват с марля, която позволява въздухът да преминава през нея.

Ако гъбите се пресушат, смръчкулите ще започнат да се ронят. Може обаче да се смелят на прах и да се ползват като подправка към някои ястия.

Съхранение и използване на сушена смръчкула

Ястия със смръчкула

Изсушените гъби смръчкула трябва да се съхраняват в стъклен буркан, картонена кутия или платнена торбичка. Помещението, където се съхраняват, трябва да е проветриво, не бива да бъде влажно, а преди да се добавят в ястията, се потапят във вода, за да възвърнат свежия си вид.

Може да се добавят към месо, пайове, яхнии и гъбени супи, както и да участват в невероятни кулинарни шедьоври на изисканата френска кухня като Свински медалион с гъбен сос от смръчкули, Пиле със смръчкула и шери сос, Гъши дроб с гъбен сос от смръчкула и манатарка и много други.

Прочетете още какво да сготвите със смръчкула.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest