Минералният дефицит и промените в ДНК
За здравословно хранене се смята приемането на много листни зеленчуци, черен шоколад, ядки, боб. При липсата им в диетата е добре да се запознаем с резултатите от проучване, което доказва връзката на минералния дефицит с промени в ДНК.
Това проучване е проведено от университета на Южна Австралия, в което се изследвани кръвните проби на 172 доброволци на средна възраст. Установено е, че тези от тях, които имат ниски нива на магнезий, имат високи нива на аминокиселината хомоцистеин. Тя се смята за токсична и уврежда ДНК.
Резултати от проучването
Установена е положителната връзка между високите нива на магнезий и тези на фолиева киселина, както и на витамин В12.
Ясно се отличава връзката между ниските нива на магнезий в кръвта и увеличеното увреждане на ДНК.
Измерванията на нивата на мегнезий, хомоцистеин, фолиева киселина и витамин В12 показва връзката между магнезия, фолиевата киселина и витамин В12. Тоест, високите нива на магнезий се явяват защита на гените ни от токсичното действие на хомоцистеина, която се увеличава при дефицит на фолиева киселина и витамин В12.
При създадена лоша комбинация от ниски нива на магнезий и високи нива на хомоцистеин увеличава опасността от заболявания на стомашно-чревния тракт, някои видове рак, диабет, Алцхаймер и Паркинсон.
Ролята на магнезия за здравословното състояние
Неблагоприятните резултати от ниското съдържание се изразяват в това, че то нарушава способността на тялото да произвежда енергия и за захранва клетките с нея. Това води до бързо стареене на тъканите.
Магнезият е четвъртият най-разпространен елемент в тялото на човека, свързан със здравословния синтез на ДНК и РНК. Дефицитът му се оказва, че е свързан с увреждане на носителите на гена.
Други функции на магнезия
Освен че има значение за ДНК, магнезият участва в над 300 ензимни системи в организма, в това число тези, които регулират кръвното налягане, нивата на глюкоза в кръвта и правилната функция на нервите. Повече магнезий означава по-голям обем на мозъка.
Колко магнезий е нужен на организма
Изследванията показват, че дози под 300 милиграма магнезий на ден са ниски. Дозата от 420 милиграма е препоръчителна за възрастен човек.
Добри източници на магнезий са семената от чия, бадемите, спанакът, кашуто, фъстъците, соевото мляко.
Вижте още каква е разликата между магнезиев цитрат - оксид и глицинат. Разберете и защо се приема магнезий и витамин B6.
Коментари