Gotvach.bg»Статии»Какво да сготвя»Как да направим ферментирали продукти - кимчи, кефир и домашна бира

Как да направим ферментирали продукти - кимчи, кефир и домашна бира

Как да направим ферментирали продукти - кимчи, кефир или домашна бира

Ферментацията е древен метод за консервиране на храна, който в последните години възвръща популярността си благодарение на доказаните си ползи за здравето и вкусовите качества на продуктите.

Домашно приготвените ферментирали храни като кимчи, кефир и домашна бира не само могат да бъдат по-здравословни от индустриално произведените версии, но и предлагат уникална възможност да експериментирате с вкусове и съставки у дома.

Какво представлява ферментацията като процес

Ферментацията е биохимичен процес, при който микроорганизми като бактерии, дрожди и плесени разграждат захарите в храните до киселини, газове или алкохол. При този процес храната се обогатява с пробиотици – полезни бактерии, които имат редица ползи за организма. Ферментиралите храни също така стават по-лесни за храносмилане и често имат по-дълъг срок на годност.

Как да направим свои домашни ферментирали продукти

1. Кимчи – ферментирало корейско зеле

Кимчи

Кимчи е традиционно корейско ястие, приготвено от ферментирали зеленчуци, най-често китайско зеле и репички, с добавени подправки като люти чушки, чесън, джинджифил и рибен сос.

Необходими съставки:

1 китайско зеле

2-3 моркова

1 репичка дайкон

5-6 скилидки чесън

1 парче джинджифил (около 2 см)

2-3 супени лъжици чили на прах (или корейско чили на люспи)

1 супена лъжица сол

2 супени лъжици рибен сос

Процес на приготвяне:

Нарежете зелето на четвъртини и го осолете обилно. Оставете го за 2-3 часа, за да изтегли водата.

Нарежете морковите и репичката на тънки ленти.

Пригответе паста от чесъна, джинджифила, чилито и рибния сос.

След като зелето е омекнало, изплакнете го и го смесете със зеленчуците и пастата.

Прехвърлете сместа в чисти буркани, като натиснете добре, за да изтласкате въздуха. Оставете да ферментира на стайна температура за 2-5 дни, като проверявате вкуса редовно. След като постигнете желания вкус, съхранявайте кимчито в хладилник.

2. Кефир – ферментирала млечна напитка

Кефир

Кефирът е пробиотична напитка, която се прави чрез добавяне на кефирни зърна (съдържащи бактерии и дрожди) към мляко. Тези микроорганизми преобразуват лактозата в млечна киселина, което прави кефира по-лесно усвоим за хора с непоносимост към лактоза.

Необходими съставки:

1 литър прясно мляко (краве, козе или овче)

1-2 супени лъжици кефирни зърна

Процес на приготвяне:

Налейте млякото в чист стъклен буркан и добавете кефирните зърна.

Покрийте буркана с тензух или чиста кърпа и го оставете на стайна температура за 24 часа.

След това прецедете сместа, като отстраните зърната. Получената течност е готовият кефир. Зърната могат да се използват многократно – просто ги поставете в ново мляко за следващата партида.

3. Домашна бира – ферментирала напитка с хмел

Домашна бира

Приготвянето на домашна бира изисква малко повече подготовка и специално оборудване, но процесът е изключително забавен и удовлетворяващ.

Необходими съставки:

Малц (ечемичен или друг зърнен)

Хмел

Бирена мая

Вода

Захар (по желание, за допълнителна ферментация)

Процес на приготвяне:

Загрейте вода и добавете малца, за да се извлекат захарите (т.нар. процес на озахаряване). Това се прави при температура около 65-70°C за 60 минути.

Прецедете течността и я кипнете, добавяйки хмела за горчивина и аромат.

Охладете течността до стайна температура и добавете бирената мая.

Оставете сместа да ферментира в плътно затворен съд с воден клапан за около 1-2 седмици, като проверявате налягането.

След ферментацията, бутилирайте бирата, добавяйки малко захар, за да предизвикате втора ферментация и да получите газиране.

Защо ферментиралите храни са полезни за здравето

Ферментирали храни

1. Пробиотици: Ферментиралите храни са богати на пробиотици – живи бактерии, които подпомагат добрата функция на червата и подобряват храносмилането. Те помагат за възстановяване на чревната флора и могат да подсилят имунната система;

2. Подобрено храносмилане: При ферментацията микроорганизмите разграждат сложни съединения в храните, като лактоза или глутен, което ги прави по-лесно смилаеми и намалява риска от стомашно-чревни разстройства;

3. Увеличено хранително съдържание: Ферментацията увеличава съдържанието на витамини в храните, особено витамините от групата B и витамин K, както и на ензими, които подпомагат метаболизма;

4. Детоксикация: Някои ферментирали продукти могат да помагат за извеждането на токсини от организма, като по този начин допринасят за общото здравословно състояние;

5. По-дълъг срок на годност: Ферментиралите храни се съхраняват по-дълго благодарение на киселинността, която предпазва от развитие на вредни бактерии;

Можем да обобщим, че ферментацията у дома не само предлага възможност да експериментирате с уникални и вкусни продукти, но и носи редица ползи за здравето. От кимчи и кефир до домашна бира, ферментиралите храни обогатяват менюто с пробиотици и хранителни вещества, като същевременно подкрепят здравето на храносмилателната система. С малко подготовка и желание можете да създадете свои собствени ферментирали продукти, които са както полезни, така и невероятно вкусни.

Вижте още всички ползи на ферментиралите зеленчуци и разберете все пак имат ли рискове ферментиралите продукти.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest