Традиционната българска млечна напитка - мътеницата, макар и вече позабравена, има безспорни ползи за човешкия организъм.
Напитката, наподобяваща айряна, съдържа около 3 % белтъчини, 3-4 % захар, много малко мазнини - около 0.2 – 0.5 % и голямо количество млечна киселина.
У нас мътеницата се употребява като разхладително и лечебно питие. Тъй като е богата на млечна киселина, тя стимулира чревната перисталтика и действа слабително.
Млечната напитка съдържа и въглероден двуокис, притежава слабо пикочогонно действие.
Мътеницата се препоръчва при лекуване на запек, чревни разстройства, чернодробни, жлъчни и бъбречни заболявания.
Тази напитка е чудесно очистващо средство, прилагано в процедурите за цялостно пречистване на организма.
Тя може дори да се дава като вода на всички оздравяващи болни. Млечната напитка обаче не се понася добре от хората с гастрит, язвена болест и тези, които обикновено се оплакват от киселини.
Мътеница се получава при процеса на извличане на маслото от равни количества прясно и кисело мляко. В сравнение с айряна мътеницата има по-гъста консистенция. Напитката задължително трябва да се съхранява на студено.
Млякото и млечните произведения са сред най-широко прилаганите храни в здравословното хранене, защото съдържат почти всички необходими хранителни съставки – белтъчини, мазнини, въглехидрати, витамини, соли, ферменти.
За предпочитане е консумацията на мътеница, приготвена от краве мляко, тъй като неговите белтъчини и мазнини се усвояват много по-лесно от организма, не изискват голяма преработка, вследствие на което храносмилателната система не се претоварва.
Според диетолозите до 1 литър мляко на ден не обременява сърцето и обмяната на веществата.
За съжаление мътеницата днес едва ли може да се открие по щандовете на хранителните магазини. Почитателите на напитката могат да си я закупят по-скоро от малките населени места, където възрастните хора все още са съхранили традициите за производство на ценната млечна напитка.
Коментари