Сърдечните болести отнемат живота на милиони хора в развитите страни. В България тези заболявания са основна причина за смъртността.
Страната ни е на първо място в Европа по брой на инфаркти и заболявания на сърдечно-съдовата система, сочи тревожната статистика.
Много важен за доброто здраве на сърцето е хранителният режим. Редовните упражнения са другата половина от уравнението на здравото сърце. Те поддържат ниско нивото на холестерола и теглото и подпомагат регулирането на кръвното налягане.
Разтворимите целулозни вещества са полезни. Това са храни като овес, ябълки и круши, фъстъци, боб, леща, и пълнозърнести хляб и зърнени закуски.
Те помагат за понижаване на нивото на липопротеините с ниска плътност – лошия холестерол, като по този начин намаляват риска от сърдечни заболявания.
Фолиева киселина има в зелените листни зеленчуци, бобa и лещата. Тя намалява нивото в кръвта на хомоцистеина – аминокиселина, която може да увеличи риска от сърдечни заболявания.
Омега-3 мастни киселини пък можете да си набавите от ядките и тлъстата риба. Те предотвратяват запушване на артериите, помагат за отпускане на стеснени артерии и намаляват липопротеините с много ниска плътност – мазнини в кръвта, за които се смята, че са свързани със сърдечносъдовите болести.
Мононенаситени мазнини има в храни като маслини, зехтин, масла от семена и ядки. Те могат да понижат риска, като намалят нивото на холестерол в кръвта.
Освен това, за разлика от полиненаситените мазнини, мононенанситените са по-устойчиви на оксидация – процес, който води до увреждане на клетките и органите
Коментари